Zelenski duyurdu: Ukrayna hazır, Türkiye ve BM’den işaret bekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tahıl sevkiyatının yapılacağı Çornomorsk limanını ziyaret ederek, “Ukrayna tarafı tamamen hazır. BM ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile doğrudan temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, buğday sevkiyatının başlayacağı Çornomorsk Limanı’nı ziyaret etti, hazırlıklarla ilgili incelemelerde bulundu.

Zelenski, arkasında Türk bayrağı asılı buğday yüklü geminin önünde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın tahıl sevkiyatına hazır olduğunu, başlamak için Türkiye ve Birleşmiş Milletler’den (BM) işaret beklediklerini söyledi.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında geçen hafta İstanbul’da, tahıl koridoru açılması için anlaşma imzalanmıştı.

Ukrayna adına anlaşmaya imza atan Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov’dan da açıklama geldi.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ukrayna’nın sevkiyata hazır olduğunu ancak ilk geminin hareketi için tarih belirlenmediğini söyledi, ilk geminin hafta bitmeden limandan ayrılmasını umduğunu belirtti.

Buğday sevkiyatı, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki üç limanından yapılacak.

Kubrakov, Odessa ve Çornomorsk limanlarından sevkiyata hazır olduklarını, Pivdenyi Limanı’nın da hafta bitmeden hazır olacağını söyledi.

Ukrayna Altyapı Bakanı, 17 geminin savaşın başından beri yüklü halde beklediğini, Çornomorsk’ta bir geminin yüklemesinin de bugün yapıldığını ifade etti.

– İHA

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir