Yusufeli Barajı’nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı

Artvin’de Çoruh Nehri üzerine inşa edilen, 275 metre ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 5’inci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda 10 milyon metreküp su depolandı. Barajda su yüksekliğinin 36 metreye ulaşmasıyla yollar, köprüler ve araziler su altında kalırken, boşaltılan 7 köy ve ilçe merkezi için geri sayım başladı. Yeni yerleşim yerine taşınan Yusufeli halkı, son kez görmeye geldiği, su altında kalacak köylerinde kalan eşyalarını topluyor.

Artvin’de Çoruh’un üzerine projelendirilip temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) inşası tamamlandı.

558 megavat kurulu gücüyle ülke ekonomisine yıllık 5 milyar lira katkı sağlayacak projeyle gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli şekilde tasarlanan dev gövdenin arkasında depolanan suyun potansiyel enerjisi, yıllık ortalama 1 milyar 900 milyon kilovatsaatlik elektrik enerjisine dönüştürülecek.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 2

2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip baraj; 29 Mayıs 2023’te elektrik üretimine geçecek, 2,5 milyonluk Türkiye’nin 5’inci büyük kenti Antalya’nın enerji ihtiyacının yanında yerli ve milli otomobil Togg’un 750 bin adedinin ihtiyacı olan elektriği üretebilecek.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 3

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 22 Kasım’da düzenlenen törenle su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda, 10 milyon metreküp su depolandı.

Barajda su yüksekliğinin 36 metreye ulaşmasıyla yollar, köprüler ve araziler su altında kalırken, boşaltılan 7 köy ve ilçe merkezi için de geri sayım başladı.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 4

 

Köyde kalan eşyalara dokunarak duygusal dolu anlar yaşadığını söyleyen Zübeyde Küçükalkan, “32 yıl önce bu eve gelin oldum, anılarımız burada geçti. Başka yerde yaşantımız yok ki. Atalarımız, dedelerimiz burada hayatını geçirdi. Bizim için çok zor” dedi.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 6

2 katlı evini son kez gören İsrafil Avcı ise “Eski toprağımızı gezmeye geldik, hüzünlendik. 1987 yılında buraya geldik, 2022’de veda ettik. Zor ama yapacak bir şey yok. Sular geliyor, buradan geçmek de tehlike” diye konuştu.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 7

İlçe merkezi ve 7 köyünün, baraj suları altında kalacağı Yusufeli’nde, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu ile oluşturulan 1,5 milyon metrekare alanda yeni yerleşim alanları inşa edildi.

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 8

3 bölgede 10 etap halindeki çalışmalarda hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları inşa edildi. 3 bin 205 konutun yanı sıra dağların eteklerinde oluşturulan yeni yerleşim birimlerinde ise yöresel mimaride, 2’şer katlı modern evler yapıldı.

Toplamda 34 milyar lirayı bulan yatırım kapsamında 69,2 kilometresi tünel olmak üzere köprü ve viyadüklerden oluşan 110 kilometrelik yeni yol ağı oluşturuldu.
Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 9

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 10

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 11

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 12

Yusufeli Barajı'nda su yüksekliği 36 metreye ulaştı: Yollar ve araziler sular altında kaldı - 13

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir