Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Biz yok olursak sırada 5 ülke var

Ukrayna lideri Zelenski, Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinin devam ettiği sırada Kiev’de basın toplantısı düzenledi. Zelenski, “Tanrı korusun eğer biz yok olursak sırada Moldova, Polonya, Estonya, Letonya, Gürcistan var. Berlin Duvarı’na kadar gider bu iş. Eğer savaşmazsak insanları kaybetmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ikinci tur barış müzakereleri yapılırken basının karşısına geçti.

Zelenski’nin açıklamaları şöyle:

“Biz her şeye hazırız. Bizim başka topraklarda gözümüz yok. Ben kendi topraklarımı savunuyorum. Bu gerçekten bir kabus. Orada ölen çocukların benim çocuklarım olabileceğini hayal edemiyorum. Burada çok fazla çocuk öldü. Tanrı birdir. Buraya çocukları öldürmek için gönderemezler.

“ÖLEN ÇOCUKLARI SAYMAK İSTEMİYORUM”

Anneler lütfen gelip çocuklarınızı alın. Ölen çocukları saymak istemiyorum. Bu benim işim, vatanımı  savunmalıyım. Rus ordusu bizden güçlü. Buraya bizi öldürmeye geldiler. Biz bugün topraklarımızı, NATO ise kendi birliklerini savunuyor. Mesela gaz konusunda monopolist olacaklarını söylemiştik. Bu da bir silahtır.

Eğer Ukrayna bunu durdurumazsa, dünya Ukrayna’nın yanında birleşmezse biz hayatlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz. Evet onlar güçlüler. Eğer biz yenilirsek, sırada Moldova, Polonya ve Gürcistan olur. Bana inanının, Ruslar Berlin duvarına kadar giderler.

“NEREDE O UÇAKLAR?”

Bununla birlikte Zelenski, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda çok geç kalındığını vurguladı.

Zelenski, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Ukrayna hava sahasının her yerde kapanmasını istiyoruz. Biden’a da Macron’a da hitap ediyorum. Sürekli uluslararası görüşmeler yapıyorum. Eğer hava sahasını kapatamıyorsanız bunu bana ne zaman yapacağınızı söyleyin. Bize vaat edilen silahlar gelmedi. Hani nerede o uçaklar?

Sovyet döneminden kalma uçaklar bulduk. Onlarla uçabiliyor muyuz biz?”

Birkaç gün önce Biden ile görüştüm. Çok üzgünüm ama ben bu tüm yaptırımların savaşın öncesinde başlamasını istiyordum. NATO bize çok geç yardım etti. Bu bütün dünyanın kararsızlığına bağlı bir şeydir.

“DÜNYA UKRAYNA İÇİN ÇOK GEÇ KALDI”

Tüm dünya birleştiğinde Putin’den daha güçlü. Herkesin pozisyonlarını biliyorum. Ancak, Rusya’daki sivillerin durumu bölünmüş halde. Ukrayna’nın egemenliğine karşın bir düşünce oluşturdular. Birçok karar bugün askeri yetkililerce alınıyor. Bizim askeri yetkililerimiz ise ülkelerini savunmak zorundalar. Dünya Ukrayna için çok geç kaldı.”

Zelenski, “Ayrıca ardından millet bizim birliğimizden korkuyor. Biz tek bir vücuduz. Bu onların en büyük korkusudur. Biz Rusya’ya hücum etmiyoruz. Kime ne vermeliyim? Kime ne anlatmalıyım? Bu bir enformasyon savaşı.Ben senin komşunum. Beni 30 metre uzaklıkta oturtma. Biz terörist değiliz” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Evet, bütün liderlerin kendi ülkeleri için büyük liderle olmaları. Belki benim halkım da ileride hatırlayacaktır. Ancak, önemli olan beni nasıl hatırlayacakları.Bugün telefonuma bir mesaj geldi arkaşlarımdan. Onlar Ukrayna için ne yapabileceklerini sordular. Bizim için gerçekten durum çok zor geçiyor. Biz bazı kentlerimizi gerçekten kaybediyoruz. Birçok yerde işgalciler kiralık yerlerde otuyorlardı. Şimdi bu yerleri sahiplendiler diyerek sözlerini sonlandırdı.

“TÜRKİYE GÜVENLİK GARANTÖRÜ”

Zelenski, Türkiye’nin Ukrayna için garantör olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok güçlü, iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu da söylerken, destek çabaları için müteşekkir olduğunu ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye’nin Ukrayna’ya birçok konuda yardım ettiğine dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok güçlü bir lider olduğunu, herkesin bu pozisyonda olmadığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir