Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD ziyareti için yola çıktı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD’nin başkenti Washington’a doğru yola çıktı. Zelenski, Kongre yetkilileri ile  Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin ulusal güvenlik komitesi başkanlarıyla görüşecek. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Zelenski’nin bilinen ilk yurt dışı ziyareti olacak olan gezi kapsamında Zelenski ve ABD Başkanı Joe Biden  Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin bugün ABD‘ye bir ziyaret gerçekleştireceğini ve yolda olduğunu duyurdu.

Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Ukrayna’nın istikrarını ve savunma kapasitesini güçlendirmek için ABD’ye gittim. Özellikle Başkan Joe Biden ile Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliğini görüşeceğiz. Ayrıca Kongre’de konuşacağım ve bir dizi ikili görüşme yapacağım” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlattığı 24 Şubat’tan bu yana ilk kez yurt dışı ziyareti gerçekleştiriyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkesinin Ukrayna’ya olan kalıcı taahhüdünü vurgulamak için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’yi başkent Washington’a davet ettiğini bildirdi.

“Başkan Biden, Başkan Zelenski’i bugün, 21 Aralık’ta, Beyaz Saray’da karşılamayı sabırsızlıkla bekliyor” ifadesini kullanan Jean-Pierre, Kongre’deki iki partinin de Ukrayna’ya olan desteklerinin vurgulanması bakımından Zelenski’nin ortak bir oturumda Kongre üyelerine hitap edeceğini belirtti.

“Bundan 300 gün önce Rusya’nın Ukrayna’ya karşı acımasız bir saldırı başlattığını” kaydeden Jean-Pierre, buna mukabil egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini savunan Ukraynalıları desteklemek için Başkan Biden’ın uluslararası aktörleri bir araya getirdiğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD ziyareti için yola çıktı - 1

 

Jean-Pierre ayrıca Biden’ın, Ukrayna’nın kendini savunmasına destek olmak için ABD’nin yeni bir güvenlik yardım paketi açıklayacağını belirtti. Açıklamada, “Bu ziyaret ekonomik, insani ve askeri yardım dahil olmak üzere ABD’nin Ukrayna’yı destekleme konusundaki kararlı taahhüdünün altını çizecek” ifadelerine yer verildi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA PATRİOT FÜZE BATARYASI DESTEĞİ

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir üst düzey yetkili de ziyaretle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray yetkililerinin uzun süredir Zelenski’yi ABD’de ağırlamak istediklerini belirten yetkili, Zelenski’nin çarşamba günü akşam saatlerinde ABD’de birkaç saat geçirdikten sonra ülkesine döneceğini bildirdi.

“Yarın Rusya’nın komşusunu haritadan silmek ve Ukrayna halkını Rus egemenliğine tabi kılmak amacıyla topyekun bir saldırıyla Ukrayna’yı acımasızca işgal etmesinin 300. günü.” ifadesini kullanan yetkili, ABD’in Ukrayna’ya stratejik desteğinin devam edeceğinin altını çizdi.

BIDEN 2 MİLYAR DOLARLIK DESTEK PAKETİ AÇIKLAYACAK

Bu kapsamda Başkan Biden’ın, Ukrayna için yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni bir güvenlik destek paketi açıklayacağını belirten yetkili, “Bu paket, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik barbarca saldırılarına karşın Ukrayna halkının savunması için kritik öneme sahip Patriot füze savunma sistemi bataryalarını da içerecek” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD ziyareti için yola çıktı - 2

 

ABD’li üst düzey yetkili, bu bataryaların nasıl kullanılacağına dair Ukraynalı askerleri üçüncü bir ülkede eğiteceklerini ifade ederek aynı zamanda İHA’lar ve çeşitli askeri ekipmanlarla da bu ülkeye yardımlarının devam edeceğini anlattı.

UKRAYNA’YA EK FİNANSMAN DESTEĞİ

Üst düzey yetkili ayrıca Kongre bünyesinde 2023 yılı için Ukrayna’ya destek bağlamında ek bir finansman paketi çalışmalarına başlanacağına işaret ederek, “Ukrayna için her iki partinin de desteğiyle, 40 milyar dolardan fazla bir ek finansman desteği sağlamayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya tarafından Zelenski’nin uçağına yönelik olası bir saldırı gerçekleştirilmesi ihtimaline ilişkin soruya ise ABD’li yetkili, şu yanıtı verdi:

“Belli güvenlik parametrelerinin sağlanması karşılığında ülkesinden ayrılıp kısa bir süre için ABD’ye gelmek tabii ki nihayetinde onun vereceği bir karardı. Bu güvenlik parametrelerinin sağlanması ve neye ihtiyacı olduğuna dair bilgileri aldık ve ona göre adımlar attık.”

-Anadolu Ajansı

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR