Ukranya’da 1 ay OHAL ilan edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise bir kararname ile 18-60 yaş arası vatandaşları askere çağırdı. Ardından, Ukrayna’da bir ay süreyle OHAL ilan edildi. Bununla birlikte, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, savaşın önüne geçmek için diplomatik girişimlere devam ettiklerini söyledi. Savaş ihtimalinin hala olduğunu söyleyen Bodnar, yaptırımları olumlu karşıladıklarını ancak en güzel cevabın Ukrayna’nın NATO’ya alınması olduğunu kaydetti.

Tanıma kararının ardından Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk’de barışın korunması talimatını verdi. Böylece Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak.

ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Tüm dünya gelişmeleri endişe ile takip ederken, Donbas’ta çatışmalar yaşanıyor. Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donbass Bölgesi’ndeki sınırda milisler ile Ukrayna askerleri arasındaki çatışmalarda bir Ukrayna askeri hayatını kaybetti, 6 kişi ise yaralandı.

Ukrayna Ordusu’nun Müşterek Kuvvetler Komutanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Rusya’nın desteklediği birliklerin saldırılar gerçekleştirdiği belirtilerek, “Bombardıman sonucunda 1 Ukraynalı asker şarapnel parçaları nedeniyle yaralanarak yaşamını yitirdi. Çatışmalarda 1’i ağır toplam 6 asker yaralandı” denildi. Açıklamada Donbass’taki ayrılıkçıların 81’i ağır toplam 96 saldırı gerçekleştirdiği ve BM-21 Grad roketatar sistemi, 152 mm ve 122 mm çaplarında toplar, tanksavar bombaatar ile büyük makineli tüfekler kullandığı ifade edildi.

OHAL İLAN EDİLDİ

Ukrayna hükümeti gelişmeler üzerine Donetsk ve Lugansk dışında kalan topraklarında OHAL ilan etti.

 

 

– AP – AFP – Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.