Türkiye’ye ‘Aybar Kar Fırtınası’ geliyor! 35 yılın en kuvvetlisi olacak!

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır sözü bir kez daha doğrulandı. Meteoroloji çok sayıda il için kar uyarısında bulundu. Türkiye 10-14 Mart 2022’de Aybar kar fırtınasının etkisine girecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve hava durumu uzmanlarından Mart ayı için kar yağışı uyarısı geldi. Uzmanlar, 1987’den sonra en şiddetli kar yağışlarından birinin gerçekleşme olasığının olduğunu ifade ediyor. Sibirya’da etkili olan ve Türkiye’ye doğru gelmeye başladığı uzmanlar tarafından dillendirilen Aybar kar fırtınası Perşembe ve Cuma günleri başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kendini gösterecek.

Türkiye, ocak ve şubat aylarında olduğu gibi Mart ayında da kar yağışlarını yaşayacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesinin verilerine göre; İstanbul’da Perşembe-Cuma günleri kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklıkları ise sıfıra kadar düşecek. Sibirya kökenli aybar kar fırtınasının Mart ayında 35 yılın en kuvvetli kar yağışlarından birini yaşatacağı ifade ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün; Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz (Artvin hariç) ile Erzincan, Erzurum, Tunceli ve Bingöl çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Trakya’nın yüksek kesimleri, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Batı Akdeniz’in Toroslar kesimi ile Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İstanbul için önümüzdeki 5 günlük hava durumu tahmini şu şekilde: Perşembe Cuma günleri için kar yağışı uyarısı dikkat çekiyor.

 

– Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir