Türkiye, Rusya yaptırımlarına katılır mı? Bakan Çavuşoğlu yanıtladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’ya karşı yaptırım konusunda Birleşmiş Milletler’in yaptırımı olması durumunda uyacaklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğl,u Rusya-Ukrayna savaşında son gelişmeler ile ilgili NTV canlı yayında soruları yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, “Tarafların basına yansıttığı olumsuz hava ile bize söyledikleri arasında farklar var. Temkinli iyimserliğimiz devam ediyor. Tüm zorluklara rağmen bir ateşkes ihtimali var,” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşmalarından önemli başlıklar :

Sorun uzadıkça çözümü daha zor hale geliyor. Antalya’da başlayan çabalarımızın önemli ölçüde faydasını masada gördük. İstanbul’daki toplantı her iki tarafında söylediği gibi en anlamı ilerleme kaydedilen müzakere idi. Sahada da Rusya’nın Kiev ve çevresinden çekildiğini gördük. Tabii herkes buna temkinli yaklaştı.

Buça ve diğer bölgelerden gelen görüntüler atmosferi değiştirdi. Rusya’nın farklı açıklamaları oldu. Müzakere sürecini olumsuz anlamda etkiledi.

Tarafların basına yansıttığı olumsuz hava ile bize söyledikleri arasında farklar var. Temkinli iyimserliğimiz devam ediyor. Tüm zorluklara rağmen bir ateşkes ihtimali var.

‘ÇÖZÜM İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ’

Liderleri bir araya getirmek için çaba sarf edeceklerini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Heyetlerimiz arasında müzakereler devam ediyor” dedi.

“Türkiye olarak bir çözüm için çaba sarf ediyoruz” diyen Çavuşoğlu, Ukrayna’dan sivillerin tahliyeleri ile ilgili açıklamada bulundu.

“Değişik yöntemlerle tahliyeleri gerçekleştirdik” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Tahliyelerde tüm risklere rağmen başarı elde ettik” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Mariupol’de 30’un altında Türk vatandaşı olduğunu düşündüklerini aktardı.

 PUTİN-ZELENSKİ ZİRVESİ

Bir liderler zirvesi iki liderin evet demesine bağlı özellikle de Putin’in evet demesine bağladı. Tabii sahada atmosfer daha karamsar olmaya başladı. İki liderin bir araya gelmesi için görüş ayrılıklarının azalması lazım. Bu konuda da iki heyet arasında yoğun müzakerelerin devam ettiğini görüyoruz.

TÜRKİYE, RUSYA YAPTIRIMLARINA KATILACAK MI?

Birleşmiş Milletler’in yaptırımı olması durumunda uyacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Biz dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz” dedi.

“Birleşmiş Milletler’i reforme etmemiz lazım” diyen Bakan, “Türkiye’ye yönelik bakış olumlu anlamda değişti. Güçlenen Türkiye ileride çok daha önemli aktör olacak” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, “18 Mayıs’ta Washington’da Blinken ile görüşeceğiz” derken, “ABD samimi olursa, biz de gerekli adımları atarız” diye konuştu.

TÜRKLERİN TAHLİYESİ İÇİN GEMİYE İHTİYAÇ YOK
Çavuşoğlu, Mariupol’de 30’un altında Türk vatandaşı olduğunu düşündüklerini aktarırken, “Henüz istediğimiz neticeyi alamadık” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, Mariupol’deki Türk vatandaşlarının tahliyesi için gemiye ihtiyaç olmadığını söyledi.

TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞI

Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık verilmesiyle ilgili Çavuşoğlu, “Mektubu olumlu anlamda önemsiyoruz. Kongre’nin ikna edilmesi gerekiyor. Kongre’yi ikna edecek olan Biden yönetimidir” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, “18 Mayıs’ta Washington’da Blinken ile görüşeceğiz” derken, “ABD samimi olursa, biz de gerekli adımları atarız” diye konuştu.

‘SOĞUK SAVAŞ BELİRTİLERİ GÖRÜYORUZ’

Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasında yeni bir soğuk savaş belirtileri gördüklerini söylerken, “Biz ilkeli dış politika izlemeye devam edeceğiz. Eleştirenler bile denge politikasının önemini gördü” ifadelerini kullandı.

İsrail ziyareti ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı, “Mayıs’ın üçüncü haftası İsrail’e gitmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İSRAİL ZİYARETİ VE MISIR İLE İLİŞKİLER

İsrail ziyareti ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı, “Mayıs’ın üçüncü haftası İsrail’e gitmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Mısır ile ilişkiler ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Mısır ile ilişkilerin düzelmesi gerekiyor. İki ülkenin ilişkileri birçok bölge için önemli. Normalleşme Doğu Akdeniz konusunda önemli. Tekrar karşılıklı büyükelçi atama söz konusu olabilir” dedi.

Ermenistan ile ilişkilerde somut adımlar atılacağını dile getiren Dışişleri Bakanı, “Diaspora Ermenistan ile normalleşmeyi desteklemiyor” ifadelerini kullandı.

CEMAL KAŞIKÇI DAVASI

Cemal Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredilmesi ile ilgili soruya Çavuşoğlu, “Davanın devri işleyen hukuki bir süreçtir” dedi.

 

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir