Trafik çevirmesinde bırakılmasını isteyen polis şefi istifa ettirildi

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Tampa şehrinin polis şefi Mary O’Connor, plakasız golf aracıyla durdurulduğu trafik çevirmesinde kimliğini göstererek bırakılmasını istedi. O’Connor’ın görevli polise “ricada bulunduğu” video tartışma yarattı. Tampa Belediye Başkanlığı, iç soruşturmanın ardından istifası istenen 22 yıllık polis şefinin görevi bıraktığını duyurdu.

ABD’nin Florida eyaletinde plakası olmayan bir golf aracı kullanırken kendisini durduran polise kimliğini göstererek “bırak gideyim” diyen Tampa polis şefi görevinden istifa etti.

Tampa Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada, polis şefi Mary O’Connor’un dahil olduğu trafik durdurmasının incelenmesi sonucu istifasının istendiği belirtildi.

Trafik çevirmesinde bırakılmasını isteyen polis şefi istifa ettirildi - 1

 

“İSTİFASINI İSTEDİ VE ALDI”

Açıklamada, “Tampa Belediye Başkanı Jane Castor, O’Connor’ın da karıştığı yakın tarihli bir trafik olayına ilişkin iç soruşturmanın tamamlanmasının ardından polis şefinin istifasını talep etti ve aldı.” denildi.

O’Connor’ın polis şefi olarak etik ve profesyonel davranış standartlarına örnek teşkil etmediği aktarılan açıklamada, “Herhangi bir kamu çalışanının, özellikle de şehrin en üst düzey kolluk kuvvetini temsil eden birinin, pozisyonundan dolayı özel muamele talep etmesi kabul edilemez.” ifadesine yer verildi.

22 yıllık polis şefi O’Connor’ın istifa mektubunda, “Kişisel hatamın polis departmanı ile toplum arasındaki ilişkileri düzeltmede kaydettiğim ilerlemenin önünde durmasını asla istemediğim için istifa ediyorum.” açıklaması paylaşıldı.

NE OLMUŞTU?

Plakası olmayan bir golf arabasıyla giderken 12 Kasım’da polis tarafından durdurulan Tampa Polis Şefi Mary O’Connor, polise kimliğini göstererek “Bu gece bizi bırakmanı ümit ediyorum.” şeklinde ricada bulunmuştu.

Kamuoyu ile paylaşılan polisin vücut kamerası görüntüsünde, ayrıca O’Connor’ın, kendilerini ceza yazmayarak bırakan polise kartını vererek, “Eğer gerçekten herhangi bir şeye ihtiyacın olursa beni ara.” dediği duyulmuştu.

Videonun kamuoyunda tartışma yaratması üzerine O’Connor daha sonra davranışından dolayı özür dilemiş, hakkında da inceleme başlatılmıştı.

 

-Anadolu Ajansı

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir