“Telefon kazandım” diye sevinirken 100 bin TL’den oldu

Tokat’ta bir mağazada çalışan Samet Yıldız, sosyal medyada gördüğü 30 bin TL’lik telefon çekilişine katıldı. Kendisine ulaşan ”Kazandınız” mesajına sevinen genç, gümrük vergisi ve IMEI adı altında istenen paraları tereddütsüz gönderdi. Bu şekilde 77 bin TL dolandırılan Yıldız, bu kez parasını geri alabilmek umuduyla temas kurduğu bir hackera da 23 bin TL kaptırdı.

Tokat’ta bir kişi, 30 bin TL’lik telefon kazanma ümidiyle 100 bin TL dolandırıldı.

Kentte bir giyim mağazasında çalışan Samet Yıldız (22), ağustos ayında sosyal medyadan gördüğü 30 bin TL değerindeki telefon çekilişine katıldı. Yıldız’a 2 gün sonra katıldığı çekilişten ”Kazandınız” mesajı geldi.

Telefonu almak için iletişime geçen Yıldız’dan 452 TL gümrük vergisi parası istendi. Şüpheli veya şüpheliler, bu isteklerini yerine getiren Yıldız’dan daha sonra telefonun IMEI için 3 bin TL daha istedi. Yıldız bu parayı da yatırdı.
"Telefon kazandım" diye sevinirken 100 bin TL'den oldu - 1

Ancak tüm ödemelerine rağmen telefonu kendisine ulaştırılmayınca dolandırıldığını anladı.

HACKERA DA 23 BİN TL KAPTIRDI

Yıldız, bu kez bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı hackerdan yardım istedi.

Paranın bir kısmını geri alabileceği umuduyla hackerın hesaplara erişim için talep ettiği 23 bin TL parayı da gönderdi. Ancak o kişinin de dolandırıcı olduğunu anlayan Yıldız, toplamda 100 bin TL parasını kaptırdı. Bunun üzerine Yıldız, polise başvurup şikayetçi oldu. Polis, dolandırıcıların tespiti için çalışma başlattı.

”PARALARIN İADE EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER”

Sosyal medyada gördüğü bir çekilişe katılmak için bu yola çıktığını belirten Yıldız, şunları söyledi:

”Geri iade yapacaklarını söylediler. Daha sonra farklı bahanelerle 4 bin, 5 bin TL şeklinde parça parça para istediler. O paraları da fatura, gümrük vergisi gibi farklı bahaneler sundular. Bunların yasal olduğunu, paralarının tamamının geri iade olacağını söylediler. Daha sonra bana sahte bir banka dekontu ile 47 bin TL iade göndermiş gibi yaptılar. Ben sahte olduğunu anlamadım. Benden o fazla göndermiş gibi gözüken parayı istediler. Onu da gönderdim.

"Telefon kazandım" diye sevinirken 100 bin TL'den oldu - 2

Faturanın yanlış kesildiğini söyleyerek tekrar para istediler. İlk başta 3-4 bin derken, 10, 15, 27 bin TL gibi paralar istediler. Bunları gönderdikten sonra geri istedim ama para gelmedi. Aksine benden 38 bin TL daha istediler. O parayı göndermedim ama toplamda 77 bin TL param gitti. Dolandırıldığımı anlayınca emniyete giderek suç duyurusunda bulundum.”

"Telefon kazandım" diye sevinirken 100 bin TL'den oldu - 3

Asgari ücretle geçindiğini söyleyen Yıldız, “İlk dolandırıldığımda kredi çekmek zorunda kaldım. Şu an onun borcunu ödüyorum. 5 bin 500 TL maaş alıyorum. 5 bini zaten krediye kesiliyor. Bana da 500 TL kalıyor. Allah korkuları varsa ben paramı geri istiyorum. İnsanlar da bilinçlensin, benim düştüğüm duruma düşmesinler” dedi.

Olayla ilgili polisin başlattığı soruşturma sürerken, henüz şüphelilere ulaşılamadığı öğrenildi.

-DHA

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir