TBMM Başkanı Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün kendisini ziyaret ettiğini, “10 bin dolar alan siyasetçi” konusundaki mektubuna, yazılı bir cevap sunduğunu söyledi. TBMM Başkanı, Bakan Soylu’nun bir isim vermediğini bildirdi.

”Suç örgütü lideri Sedat Peker’den ayda 10 bin dolar alan siyasetçi” tartışması sürüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeye ilişkin konuştu.

Şentop, Bakan Soylu’nun kastettiği ismin TBMM’de milletvekili olan bir kişi olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bir siyasetçinin para aldığına dair bir açıklama olmuştu. Bunun üzerine ben 27 Mayıs’ta İçişleri Bakanımıza bir mektup yazdım. Burada milletvekillerimizin kendilerini genel olarak töhmet altında hissettiğini, bu konuyla ilgili bilgi, belgelerin, hukuki süreçlerin yürütülebilmesi maksadıyla adli mercilere veya Başkanlığımıza verilmesini talep etmiştim.

”KASTETTİĞİ İSİM, TBMM’DE MİLLETVEKİLİ OLAN BİR KİŞİ DEĞİL”

Dün Sayın Bakanımız geldi beni ziyaret etti. Bu mektubumuza cevaben kendi yazılı olarak cevabını da getirdi. Kastettiği isim, TBMM’de milletvekili olan bir kişi değil. ‘Gazi Meclisimiz çatısı altında görev yapan milletvekillerimizden biri değildir’ diyor. Diğer husus ise ‘Bütün tüm hususlar ve iddialarla ilgili olarak adli makamlara başvurulmuştur’ diyor. Dolayısıyla konunun bundan sonraki aşaması, kısmı bu tür adli çalışmalar, soruşturmalar kapsamında olacaktır.”

Şentop, İçişleri Bakanı Soylu’nun bir isim vermediğini bildirdi.

“Adli mercilerle paylaşıldı mı?” sorusuna Şentop, “Onu bilmiyorum ama ‘Tüm hususlar ve belgeler adli makamlara intikal ettirilmiş, başvurulmuştur’ diyor” yanıtını verdi.

Meclis Başkanı olarak TBMM’nin, milletvekillerinin hukukunu korumayı bir vazife addettiğini ifade eden Şentop, “Türkiye’de siyaset yapan herkesle ilgili olarak benim bir şey yapabilmem mümkün değil. Bu konu artık adli makamlara intikal ettirildiğine göre burada yapılacak işlemler neyse hep beraber bekleyeceğiz, göreceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu’nun ”İkinci televizyon programında bunun bir milletvekili olmadığını, bir siyasetçi olduğunu ben ifade ettim” dediğini aktaran Şentop, “Bunu mektupta çok daha net olarak ifade etmiş oldu” açıklamasında bulundu.

 

– Anadolu Ajansı

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir