Starbucks Rusya’da “Stars Coffee” ismiyle yeniden açıldı: Logoda dikkat çeken değişiklik

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından ülkeden çekilen ünlü kahve zinciri Starbucks, “Stars Coffe” ismiyle yeniden açıldı. ABD’li zincirin Rusya’da haklarını satın alan rapçi Timati ve arkadaşı Anton Pinsky, Starbucks’ın logosunda da dikkat çekici bir değişiklik yaptı.

Rusya’da Putin yanlısı bir rapçi, daha önce Starbucks’a ait olan kahve dükkanları zincirini yeni bir adla yeniden açtı.

Stars Coffee, Rusya’dan benzeri görülmemiş bir kurumsal göçün ardından yaşanan büyük bir batılı şirketin en son yüksek profilli yeniden markalaşması oldu.

Starbucks Rusya'da "Stars Coffee" ismiyle yeniden açıldı: Logoda dikkat çeken değişiklik - 3

ABD’li kahve devinin Rusya’daki haklarını satın alan rapçi Timati ve işletmeci Anton Pinskiy, daha önce Starbucks’a ait olan 130 mağazadan ilkinin açılışına katıldı.

Moskova’nın merkezindeki açılış sırasında ikli,  Starbucks’ın ikonik deniz kızı figürünü  geleneksel Rus kokoshnik başlığını takan bir kadınla değiştirdikleri yeni logolarını da tanıttı.

Starbucks geçtiğimiz aylarda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından ülkeyi terk eden yüzlerce diğer büyük batılı markaya katılarak, yaklaşık 15 yıl faaliyet gösterdiğini Rusya pazarından çıktığını duyurdu.

O zamandan beri onlarca  batılı şirket, varlıklarını Kremlin dostu Rus iş insanlarına büyük indirimlerle satmayı kabul etti.

Bununla birlikte Rus yetkililer de halkı, ülkenin artan izolasyonunun ortasında batılı yaşam tarzlarını yaşamaya devam edebilecekleri konusunda rahatlatmayı amaçlayan devralmaları aktif olarak teşvik ediyor.

Starbucks Rusya'da "Stars Coffee" ismiyle yeniden açıldı: Logoda dikkat çeken değişiklik - 9

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran McDonald’s restoranları da yeni bir marka altında Haziran ayında  kapılarını tekrar açmıştı.

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi “Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)” olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ait ürün isimleri değiştirilmişti.

 

– Reuters

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.