Marmara’yı kirleten 16 işletme kapatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Deniz’inde yapılan son çalışmaları açıkladı. Kurum, toplam, 5 bin 306 metreküp müsilaj topladıklarını bildirdi. Kurum’un verdiği bilgiye göre, Yalova’da 3, Balıkesir’de 3, Tekirdağ’da 9, Kocaeli’de 1 işletme olmak üzere 16 işletme kapatıldı.

Deniz salyası (müsilaj) nedir, neden olur? İşte Marmara Denizi'ndeki son  durum.. - Son Dakika Flaş Haberler

 

Marmara Denizi‘nde aylardır etkili olan müsilajı temizlemek için gerçekleştirilen çalışmalar son hız devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği son bilgilere göre bin 500’ün üzerinde personel, 72 tekne ve karadan temizleme ekipmanlarıyla bugüne kadar 5 bin 306 metreküp müsilaj toplandı.

Ayrıca Bakan Kurum müsilajla mücadelede Marmara Deniz’i ve çevresini kirlettikleri tespit edilen 16 işletmenin kapatıldığını açıkladı. Kurum, “Yaptığımız denetimlerle Yalova’da 3, Balıkesir’de 3, Tekirdağ’da 9, Kocaeli’de 1 işletme olmak üzere 16 işletme faaliyetten men edildi” açıklamasında bulundu.

Bakan Murat Kurum, oksijen seviyesini artıracak cihazları da Marmara Denizi’ne getirip bıraktıklarını, olumlu bir gelişme  olursa bunu Marmara geneline yaygınlaştıracaklarını da duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.