SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, EYT düzenlemesine ilişkin, “Bu ayın sonuna kadar bu işi neticelendireceğiz. 2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız” dedi. Suriye’ye olası kara harekatına ilişkin ise “Bu işin tarihi verilmez hedefler belli. Hedefimiz sınırdan 30 kilometre derinlikli güvenlik şeridi oluşturmak.” diye konuştu.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesi sonrası Türkmenistan’da gerçekleşecek Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Devlet Başkanları Birinci Zirvesi’ne katılmak üzere Esenboğa Havalimanı’na hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

TÜRKMEN GAZININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINMASI

Türkmen gazının dünya pazarına sunulması ve taşınması noktasında Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile daha önce bu konuları görüştük. Bu konuda Berdimuhamedov’un hassasiyetlerini de biliyorum. Avaza Zirvesi, zaten ağırlıklı olarak doğalgaz konusundaki adımı atmaya yönelik. Onun için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanım da şu anda bu zirvede bizimle beraber olacak. Orada bu görüşmeleri yapacağız. Tabii bir diğer tarafta İlham Bey’in olması da bu süreç için önem arz ediyor. Bunları orada üçlü olarak konuşacağız, temennim odur ki Türkmen gazını ülkemize Hazar üzerinden getirelim.

ANTALYA’DA SEL FELAKETİ

Antalya’da toplam 132 bin 200 dekar tarım arazisi ve seralarda zarar meydana gelmiştir. Afetin etkili olduğu Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ kararı alınmıştır. Ayrıca SGK ve vergi borçları ertelenmiştir. İlk etapta AFAD’dan 20 milyon lira, esnaflarımızın zararlarını gidermek için Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Birliklerinden 50 milyon lira, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden 30 milyon lira, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2,5 milyon lira olmak üzere toplamda 100 milyon lirayı aşkın bir destek bölgeye gönderilmiştir. KOSGEB’den de afetten zarar gören her bir esnafımız için 250 bin liraya kadar faizsiz acil destek kredisi imkanı sağlanmıştır.

SURİYE’YE OLASI KARA HAREKATI

Her zaman söylediğim gibi yine söylüyorum bu işin adresi, bu işin tarihi verilmez. Fakat Soçi Mutabakatı’nda Sayın Putin ile vardığımız hedefler belli. Onu kendisine tekrar hatırlattım ve hedefimiz özellikle sınırdan güneye malum bizim 30 kilometrelik derinlikte bir hedefimiz var. Zira buralardan ülkemiz sürekli olarak maalesef teröristlerin adeta tehdidi altında kalıyor. Son zamanlarda bu ciddi manada çoğaldı. Bunlara karşı bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Yani Pençe Kilit’te neyse attığımız adımlar, aynı şekilde Suriye’nin kuzeyinde zaman zaman topraklarımıza karşı yapılan saldırılara sessiz kalmamız da mümkün değil. Bunu da uyarıyoruz, hatırlatıyoruz ve dost Rusya ile birlikte buradaki atacağımız adımlarda birlikte, beraber karar ve belki de uygulamayı yapma noktasında kendisinden destekleri de istedik. Bu konuda, asla taviz veremeyiz çünkü terör tehdidi altında olan ülkemdir ve ülkemin terör tehdidi altında olması için de kimseden herhalde izin alacak da değiliz.

EYT’DE YAŞ ŞARTI OLACAK MI?

Bu ayın sonuna kadar bu işi neticelendireceğiz. İlgili bakan arkadaşlarım çalışmalarını sürdürüyor. 2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Cumhur ittifakı olarak Devlet bey ile etraflıca bir çok konuyu görüştük. Tabi şu bir gerçek ikimizin oyu parlamentoda Anayasa değişikliğine yeterli değil. Bu konularla ilgili olarak gerek başörtü meselesi gerek aile konusu bu konularda Anayasa değişikliği hususunda parlemontada diğer partilerin destek vermesi işimizi kolay kılacaktır. Temennimiz odur ki Parlamentodaki diğer partilerin vereceği destekle anayasa değişikliğini yapabilecek sayıya ulaşalım.

 

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir