SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ticaret hedefimiz 5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Pakistan Başbakanı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Pakistan ile 1 milyar dolara ulaşan ticarette hedeflerinin 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında, Pakistan ile ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

ŞERİF: TÜRKİYE’DEYİZ, İKİNCİ YUVAMIZDAYIZ

İkinci evimizdeyiz, Türk kardeşlerimizle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Ne zaman buraya gelsek hep öyle oluyor. Bizi bu kadar güzel ağırladığı için kardeşim Erdoğan’a teşekkür ediyorum.

Şehitlerimiz, kıymetli hayatların kaybedilmesinden dolayı çok üzgünüz. Hepinizin duygularını, acılarını ve üzüntülerini paylaşıyoruz. Pakistan, Türk halkının ve kardeşim Erdoğan’ın  bu üzüntüsüne katılıyor. bizler de bu tür trajedileri yaşadık. Ciddi bedeller ödedik. Binlerce kişi, terörizmin üstesinden gelinmesi için kaybedildi. Elimizden gelen her konuda yardımcı olmaya terörizmin üstesinden gelmek için her türlü desteği vermeye hazırız. Müthiş korvet gemisinin denize indirilmesi törenine katıldığı için mutluyuz.

Birçok alanda ortak noktalarımız var. Gerilimin yükseldiği bir dünyada, uluslararası çapta çok fazla artan fiyatlar, petrol fiyatları, ürünleri, gübre artıyor ve bunlar kalkınmakta olan ülkelerin ihtiyacı olanları karşılaması için zorluk yaratıyor. İş birliğini çok daha ileriye taşımalıyız. İki ülkeyi tek olarak ileriye taşımalıyız. Ayrı dilleri konuşuyoruz ama birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Savunma alanındaki iş birliğimiz yeni zorlukları aşmalı.

Bizler Azerbaycan ve Pakistan olarak ipek yol girişimi bakımından çok şanslıyız. Bu bölgeye büyük bir ferah sağlayacak. İşsizlik ve yoksulluğu ortadan kaldıracak. Bu sayede günümüzün zorlukları aşabiliriz. Bu sayede Çin’deki dostlarımızla görüşerek bunları canlı tutabiliriz. Bu yıl ağustosta imzalanan mal ticareti anlaşmasında görüştük. Sizin bunu meclise getirme ve onanmasını sağlamak konusundaki görüşlerinizi takdirle karşılıyorum. Sadece bir kağıt değil bir anlaşma imzaladık. Tüm samimiyetimizle imzaladık. Amacımız bu ikili ticareti 1 milyar dolardan daha fazlasına çıkarmak. Bizler kardeş ülkeleriz. İki kalp, iki yürek beraber atıyor. Şu anki ticaret hacmimiz, bu kardeşlik ilişkilerini yansıtır nitelikte değil. Bu tarih boyunca eşi benzeri olmayan bir ilişki. Önümüzdeki 3 yıl içinde buna odaklanalım ve ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkaralım.

Evet, Müslümanız ve ilişkilerimiz yüzlerce yıla dayanıyor. Ancak bizim iki ulusun bir araya geldiği an, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki zamanlarıydı. Kıta altındaki Müslümanlar da Türkiye’deki kardeşleri için güzel duyguları besliyordu. Anneler, kız kardeşlerimiz altınlarını Türkiye’ye gönderdi, bu inanılmaz bir şey. Bu bağın eşi benzeri yok. Atalarımız o zamanlar tarihte bunu anlatacak olduğunu bilmiyordu. Kıta halkı Müslümanlarının bu mütevazı katkısını anlatacağını bilmiyordu.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir