Asgari Ücret 2022 zammı için flaş gelişme! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. toplantısı ne zaman yapılacak, ne kadar, kaç TL olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. Toplantısı için geri sayım başladı. Bu hafta içerisinde yapılması planlanan kritik toplantı öncesi yaklaşık yedi milyon işçi yenil yılda geçerli olacak asgari ücret 2022 zammını heyecanla bekliyor. Asgari ücret ile ilgili son dakika haberleri ise peş peşe geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret 2022 zammı için yaşanacak artışın bayram havası yaratacağını belirtirken, herkesin aklında ise Asgari Ücret ne kadar, kaç TL olacak sorusu bulunuyor. İşte, asgari ücret son dakika gelişmeleri…

ASGARİ ÜCRET 4. TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücrette ikinci toplantı 7 Aralık Salı günü saat 14.00’te TÜRK-İŞ’te gerçekleşti. 3.toplantısı ise 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK’te yapıldı 2022 yılında uygulanacak olan yeni asgari ücretin yani 4. toplantının 13-17 Aralık haftasında gerçekleşmesi ve duyurulması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET 2022 ZAMMI MÜJDESİ!

Bakanlığının TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri üzerinde konuşan Çalışma Bakanı Bilgin, devam eden asgari ücret görüşmeleri ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Sizlerin beklentisi nedir bilmiyorum ama toplumun işçilerimizin beklentilerini karşılayan ciddi bir asgari ücret artışını gerçekleştireceğiz. Bu Türkiye için çalışanlarımız için özellikle düşük gelirli asgari ücretli çalışanlarımız için bir bayram havası yaratacaktır.

MASADAKİ TALEPLER NE?

Hazine’ye maliyet yaratan unsurlar var. Yaşam maliyeti konusunda komisyonda uzlaşılan rakam ağır işlerde çalışan asgari ücretli için 3 bin 576 lira. Bunun üzerine asgari ücretteki SGK işçi priminin 5 puanlık bölümünü Hazine’nin üstlenmesi konusunda işçi ve işveren mutabık kaldı. Yine gelir vergisi ilk diliminin asgari ücretin brütü tutarına yükseltilmesi konusunda da işçi ve işveren arasında bir mutabakat var.

İŞÇİ VE İŞVERENİN ANLAŞTIĞI RAKAM

Böylece yaklaşık 3 bin 900 liralık işçi ve işverenin mutabık kalınan bir asgari ücret rakamı söz konusu. Ancak işveren tarafının, son 6 yıldır devam eden asgari ücret desteğinin 2022’de de sürmesi yönünde bir talep var.

NİHAİ NOKTAYA YAKLAŞILDI

Süreç devam ediyor. Karar taplantısı bu çalışmalar nedeniyle uzamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Ankara’da olduğu bugün yoğun bir temas trafiğiyle artık nihai noktaya geleceği yönünde beklentiler var.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.