Esad’ın işkence komutanı Enver Raslan’a Almanya’da ömür boyu hapis

Suriyeli istihbaratçı Raslan, ‘Yeryüzündeki Cehennem’ olarak bilinen Şam’daki hapishaneyi yönetiyordu. Müebbet hapisle sonuçlanan hukuk süreci, Suriye’de devlet eliyle yapılan işkencelere karşı dünyada açılan ilk ceza davası olma özelliğini taşıyor.

Almanya’da Esad rejimi tarafından yapılan işkenceyle ilgili görülen davada, Suriyeli eski emniyet mensubu Enver Raslan, insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapse mahkum edildi.

Almanya'dan Suriyeli Enver Raslan'a ömür boyu ceza! Devlet eliyle suç işlendiği kararı

Almanya’da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye istihbaratı için çalışan Enver Raslan’ı insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapse mahkum etti.

Federal Başsavcılığın “insanlığa karşı suçlar için Esad rejimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat” olarak nitelendirdiği davada, 80’den fazla tanık ve işkence mağdurları dinlendi.

4 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İŞKENCE YAPMAKLA SUÇLANDI

58 yaşındaki Raslan, insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz, 58 cinayet ile 2011 ve 2012’de Suriye iç savaşı esnasında Şam’daki bir hapishanede sorgulama yaparken, 4 binden fazla kişiye işkence yapmakla suçlanıyordu.

Suriye istihbaratı için çalıştıktan sonra 2014’te Almanya’ya gelen ve 2019’da Berlin’de yakalanan Raslan, görülen davada 27 cinayetin yanı sıra tecavüz ve işkence gibi diğer suçlardan ceza aldı.
23 Nisan 2020’de başlayan davanın sonunda Raslan, insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapisle cezalandırıldı.

Davadaki diğer sanık olan ve Suriye istihbaratı için çalışan Eyad el Garib ise 24 Şubat 2021’de insanlığa karşı suç işlenmesine yardımcı olmaktan 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

– Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.