Rusya-Ukrayna müzakereleri İstanbul’da gerçekleşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesi sonrasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri İstanbul’a taşınıyor. İstanbul görüşmeleri, savaşın gidişatında kritik öneme sahip. Moskova’dan görüşmelere ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında pazar günü yapılan görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin İstanbul’da yapılması karara bağlandı. Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları daha önce Antalya’da biraraya gelmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Putin görüşmesinde, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçleri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin ve barışın bir an evvel tesis edilmesinin ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, bu süreçte Türkiye’nin her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

RUS HEYET İSTANBUL’A GELİYOR

Karar, Ukrayna tarafından da olumlu karşılandı ve heyetlerin kısa süre içinde biraraya gelmesi bekleniyor.

Rusya ve Ukrayna heyetleri 28-30 Mart tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelecek. Rus heyeti saat 16.00’da İstanbul’da olacak. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz.” dedi. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rus ve Ukrayna heyetleri arasında İstanbul’da yapılacak görüşme yüz yüze olacağı için önem taşıyor” denildi. Ukrayna Müzakere Heyeti Üyesi Arakhamia görüşmelerin yarın saat 10:00’da görüşme başlamasının beklendiğini bildirdi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rus ve Ukrayna heyetleri arasında İstanbul’da yapılacak görüşme yüz yüze olacağı için önem taşıyor” denildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi.

Peskov, görüşmelerin yarın başlayabileceğini söyledi.

LAVROV: BAŞARILI SONUÇLANMASINI ÜMİT EDİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya ile Ukrayna arasındaki yüz yüze müzakereler bugün-yarın İstanbul’da yeniden başlayacak. Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ediyoruz.” dedi.

 

 

 

– Reuters

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.