Rusya desteğini açıkladı: Ayrılıkçı bölgelerden ‘referandum’ kararı

Rusya kontrolündeki Herson’da ayrılıkçılar Rusya’da bağlanmak için referandum yapacaklarını duyurdu. Donetsk, Luhansk ve Herson’da referandum tarihi 23-27 Eylül olarak açıklandı. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise ayrılıkçıların referandum teklifini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Rus Dumasından ise destek mesajı geldi.

Donetsk’te Rus destekli ayrılıkçı liderler Rusya’ya katılmayla ilgili referandum yapacaklarını duyurdu. Rus kontrolündeki Herson bölgesindeki yetkililer de Rusya’ya katılmak için referandum talep edeceklerini duyurdu.

Donetsk, Luhansk ve Herson’da referandum tarihi 23-27 Eylül olarak açıklandı.

2008’den 2012’ye kadar Rusya Başbakanı olarak da görev yapan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, kararı memnuniyetle karşılarken bu bölgelere olası bir saldırının ‘Rus topraklarına saldırı olarak kabul edileceğini ve tüm meşru müdafaa güçlerini kullanacaklarını’ söyledi. Medvedev mesajında “İşte bu yüzden Kiev ve Batı bu referandumlardan bu kadar korkuyor” diyerek sözlerine devam etti.

DAHA BÜYÜK ÇATIŞMA OLABİLİR Mİ?

ABD Başkanı Joe Biden Mart ayında “Doğrudan NATO askeri ittifakı ile Rusya arasındaki çatışma
Üçüncü Dünya Savaşı anlamına gelir” demişti.

Ukrayna’nın da ayrılıkçı bölgelerde belirli alanlarda tekrar kontrolü ele geçirmesi sonrası alınan referandum kararı ise 6 ayın geçtiği savaşın nasıl bir yöne ilerleyeceği ise merak konusu oldu.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir