Rus sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor

Rus asıllı sanatçı Güzel Amirova, plastik atıklardan yaptığı heykelleriyle ilgi görüyor. Antalya’da yaşayan Rus asıllı sanatçı, çöp poşetinden plastik şişeye, gazoz kapağından plastik klipslere kadar birçok farklı materyali kullanarak yaptığı heykellerle çevreye ve ekosisteme dikkat çekmeye çalışıyor.

Rus
sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor - 2

İrili ufaklı yüzlerce heykeli bulunan Amirova, heykellerinde yapıştırıcı, zımba ve çivi gibi hiçbir yardımcı madde kullanmıyor. Sadece plastik şişeleri eğip bükebilmek adına mum ateşinden yararlanan geri dönüşüm sanatçısı Amirova’nın son yaptığı ‘Perseus’,  denizlerin ve okyanusların plastiklerle kirletilmesine odaklanarak, sosyal mesaj içeriyor.

Yunan mitolojisinde Medusa’yı öldürmesi için görevlendirilen ve görevini tamamladıktan sonra Medusa’nın kestiği kafasını tutup havaya kaldırarak heykelleştirilen Perseus, sanatçı Amirova’nın eserinde ise elinde kılıç, etrafında plastik atıklarla savaşırken yer aldı.

Rus
sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor - 3

Plastik atıkların doğaya ağır zarar verdiğini belirten Amirova, “Denizde, karada her yerde plastik atıkları görüyoruz. Yaptığım heykellerle çevre felaketine biraz da olsa dikkati çekebiliyorsam ne mutlu bana. Bir plastiği sokağa atmak yerine farklı şekillerde geri dönüştürüp değerlendirebilirsiniz” dedi.

Rus
sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor - 4

Perseus heykelini yapmasındaki amacı anlatan Amirova, “Perseus bu defa Medusa ile değil, denizlerdeki plastik çöplerle savaşıyor. Elindeki kılıç, plastik atıklara açtığı savaşı ifade ediyor. Perseus heykelinde yapıştırıcı, çivi ve zımba gibi hiçbir yardımcı ürün kullanmadım. Tamamen sıkıştırma ve sarma tekniğiyle yapılmış bir heykel” diye konuştu. Rus
sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor - 5

 

-DHA Haber

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir