Pakistan’ın eski başbakanı İmran Khan konvoyuna düzenlenen silahlı saldırıda yaralandı

Pakistan medyası eski başbakan İmran Khan’ın konvoyuna ateş edildiğini ve siyasetçinin yaralandığını duyurdu. İki saldırganın yakalandığı belirtilirken, saldırıda Khan’ın partisi PTI’nin bazı üst düzey isimleri de yaralandı.Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi ve Pakistan Başbakanı Şerif olayı kınadı.

Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Khan, ülkenin Pencap eyaletinin Vezirabad bölgesinde yaptığı protesto yürüyüşü sırasında konvoyuna ateş edilmesi sonucunda bacağından hafif yaralandı.

Yerel basına göre, kimliği belirsiz saldırganlar, Khan’ın Vezirabad’daki Allah Hu Chowk Parkı yakınlarında bulunan aracına çok sayıda ateş açtı.

Khan tarafından kurulan Pakistan Adalet Hareketi (PTI) liderlerinden Fawad Chaudhry hastaneye kaldırıldı. PTI Senatörü Faisal Javed ve mitingin diğer birkaç katılımcısı da açılan ateş sonucu yaralandı.

Başka bir yerel PTI lideri Azhar Mashwani ise Khan’ın güvende olduğunu, saldırganın ise yakalandığını söyledi.

MİTİNG KATILIMCILARI 2 SALDIRGANI YAKALADI

Yerel medyaya göre, miting katılımcıları İmran Khan’a ateş eden 2 saldırganı yakalayarak polise teslim etti.

Yaralı Khan’ın, Lahor’daki Shaukat Khanum Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’DAN KINAMA

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, İmran Han’a yönelik silahlı saldırının ‘şok edici, endişe verici, utanç verici ve korkakça’ olduğunu söyleyerek olayı kınadı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise şiddetin siyasette yeri olmaması gerektiğini söyledi.

Şerif, “PTI başkanının erken iyileşmesi için dua ediyorum. Siyasette şiddetin yeri yoktur. Silahlı saldırıya ilişkin Pencap eyalet hükümetine soruşturma ve güvenlik için gerekli tüm destek verilecek” ifadelerini kullandı.

KHAN VE DESTEKÇİLERİ LAHOR’DAN YOLA ÇIKMIŞTI

Khan ve destekçileri 28 Ekim’de Lahor kentinden erken seçim çağrısıyla başkent İslamabad’a doğru yola çıkmıştı. Konvoy nedeniyle 260 kilometrelik yol boyunca çok sayıda güvenlik gücünün konuşlandırılırken, konvoyun İslamabad’a oturma eylemi yapması bekleniyordu.

KHAN’A 5 YIL SİYASİ YASAK

Pakistan’da 10 Nisan’da Ulusal Meclis’te Khan ve hükümeti için güven oylaması yapılmış, hükümetinin güvenoyu alamaması üzerine Khan başbakanlık görevinden alınmıştı. 11 Nisan’da ise başbakanlık görevine Şahbaz Şerif seçilmişti.

Pakistan Yüksek Seçim Komisyonu ise 21 Ekim’de Khan’a yabancı ülkelerin liderlerinden ve temsilcilerinden aldığı resmi hediyeleri yasa dışı bir şekilde sattığı gerekçesiyle 5 yıl siyasi yasak getirmişti. Pakistan’da seçimlerin gelecek yıl Ekim ayında yapılması planlanıyor.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir