Öğrencilerin ‘çelik tünelli’ okul yolculuğu

İzmir’in Konak ilçesindeki tescilli metruk binanın bir bölümü, koruma kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahallelinin başvurusuyla bir ilkokul ile binanın arasındaki sokağa, çelik tüp geçit yapıldı. Metruk binanın yıkılma tehlikesi olduğunu belirtilirken, binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için karar çıkması bekleniyor.

İzmir’de Sakarya Mahallesi 826 Sokak’taki İsmet Paşa İlkokulu ile aynı sokaktaki SİT alanı içerisindeki tescilli metruk bina, Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar aldı.

 

Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 2

 

O dönem çelik konstrüksiyon kafesle koruma altına alınan metruk binanın bir bölümü eylül ayında koruma kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahalle sakinlerinin başvurusuyla Konak Belediyesi’nce bir süre kullanıma kapatılan sokağa, çelik konstrüksiyon ile tüp geçit yapıldı.

Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 3

 

Hasarlı binanın girişleri de demir parmaklıklarla kapatıldı. Yıkılma tehlikesi devam eden metruk binanın bulunduğu sokak ise yeniden kullanıma açıldı.

Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 4

 

 

Binanın yıkılma tehlikesi olduğunu söyleyen Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, “Okullar açılmadan bir hafta önce 04.30 sıralarında bina yıkıldı. Bu okulda yaklaşık 700 öğrenci eğitim görüyor. 7 mahalleye bağlı tek okul.  Binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için Anıtlar Kurulu’ndan karar çıkması gerekiyor. Konuyla ilgili belediyeye başvuru yaptık. Birtakım önlemler alınsa da bina ile okul bahçesi arasındaki mesafe çok az. Herhangi bir olumsuzlukta okul bahçesine yıkılmasından, öğrencilerin zarar görmesinden korkuyoruz” dedi.

Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 5

 

Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 6
Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 7
Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 8
Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 9
Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 10
Öğrencilerin 'çelik tünelli' okul yolculuğu - 11
-DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir