NATO Liderler Zirvesi sona erdi… Biden: Türkiye’ye F-16 satışı yapmalıyız

NATO Liderler Zirvesi’nin kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 4’lü zirveye ilişkin olarak “İsveç ve Finlandiya ile imzalanan muhtıra, uzun müzakerelerden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. İsveç 73 teröristi iade etme sözü verdi. Muhtıranın uygulanmasını takip amacıyla daimi bir mekanizma kurulmasına karar verildi” ifadelerini kullandı. F-16’lar konusunda Biden’ın açıklamalarına da değinen Erdoğan “Biden, F-16 konusunda elinden gelen adımı atacağını söyledi” dedi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de 28 Haziran’da başlayan NATO Liderler Zirvesi sona erdi.

NATO Liderler Zirvesi’nin kapanış oturumuna katılan ABD Başkanı Joe Biden, IFEMA Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Biden, “Hep birlikte savunmamızı güçlendiriyoruz” derken, “Hava savunması için destek paketleri açıklayacağız. NATO’nun her karışını savunacağız” diye konuştu.

ABD Başkanı, “İsveç ve Finlandiya NATO’nun üyesi olacak” ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA’YA 800 MİLYON DOLARLIK EK SİLAH YARDIMI YAPILACAK’

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Washington’un önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek silah yardımını açıklayacağını söyledi.

Joe Biden, “Ukrayna’ya gerektiği kadar destek olacağız. Rusya’nın kazanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Biden, “Küresel gıda ve petrol krizinin sorumlusu Rusya’dır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞI

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye yapılacak F-16 satışı ile ilgili de konuştu. Biden, “Biz Türkiye’ye F-16 satışı yapmalıyız. Kongre’den onay almamız gerekiyor ve bence bunu alabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.