Meral Akşener’den altılı masanın olası adayıyla ilgili açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, canlı yayında soruları yanıtladı. Akşener, ‘altılı masanın olası cumhurbaşkanı adayı’na ilişkin, “Altılı masayı toplayan Kemal Bey. O masanın bir noter olma durumu yok. Kemal Beyin bir aday tarifi vardı, ben ona hep katıldığımı ifade ettim. Benim de iki yıldır söylediğim bir şey var, kazanacak bir aday” yorumunda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Altılı masayı toplayan Kemal Bey. O masanın bir noter olma durumu yok. Kemal Beyin bir aday tarifi vardı, ben ona hep katıldığımı ifade ettim. Benim de iki yıldır söylediğim bir şey var, kazanacak bir aday.” dedi.

Akşener, Habertürk’teki Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

“PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞİN YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR”

Türkiye’nin tüm illerini gezdiğini belirten Akşener, bir an evvel seçimin yapılmasını tercih ettiğini ancak bunun gerçekleşmesini bugünkü şartlarda öngöremediğini söyledi.

Akşener, sandık güvenliği konusunda eğitim verdiklerini, en çok hataların sandık başında ve insan kaynaklı olduğunu, bu hataları minimize edecek bir çalışma yaptıklarını vurgulayarak, “Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Yani seçmenin oyunun korunacağı, namusumuz olduğunu ortaya koyan bir çalışma. Parlamenter sisteme geçişin yol haritasını hazırlıyorlar arkadaşlar, bu anlamda bir iletişim komisyonu kuruldu.” diye konuştu.

“1980 ÖNCESİNDE AYNI MASADA OLAMAZDIK”

Farklı siyasi gelenekten gelen siyasi partilerin altılı masa etrafında toplanmasını önemsediğini dile getiren Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pişpirik oynamak için bile aynı masada olamayacak farklı siyasi gelenekten gelen partilerden oluşuyoruz. Mesela 1980 öncesinde aynı masada olamazdık. Bunun Türkiye’nin bugünü ve yarın için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum, çocuklarımız açısından bu masadaki çalışmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Kutuplaştırılan bir ortamda bu saygı ve zarafeti çok kıymetli buluyorum.”

“O MASANIN BİR NOTER OLMA DURUMU YOK”

Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin bir soru üzerine, “Altılı masayı toplayan Kemal Bey. O masanın bir noter olma durumu yok. Kemal Beyin bir aday tarifi vardı, ben ona hep katıldığımı ifade ettim. Benim de iki yıldır söylediğim bir şey var, kazanacak bir aday. Dolayısıyla biz hem kazanacak bir aday, devlet aklı olan bir aday. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olma hakkı mevcut. Ancak diğer parti başkanlarının da adaylık konusunda teklifleri mevcut. Ben de ‘aday değilim’ dediğim için hiç pişman değilim. O masada herkes fikrini söyleyebilir. Kemal Bey adaylığını söyleyebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığı konusunda olumsuz bir görüşe sahip olmadığını ifade etti.

 

– Anadolu Ajansı

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir