Kremlin’den Biden’ın Putin ile görüşme çağrısına yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da özel askeri operasyonun devam edeceğini belirterek, ABD Başkanı Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme çağrısına yanıt verdi. Peskov, Putin’in Biden ile müzakereye açık olduğunu ancak Rus ordusunun Ukrayna’dan çıkmaya hazır olmadığını söyledi.

Kremlin’den Rusya Ukrayna Savaşı’ndaki son duruma ve ABD Başkanı Biden’ın Putin ile görüşme çağrısına yönelik yanıt geldi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, “ABD, rusya’nın yeni topraklarını tanımıyor. Bu durum müzakereler için karşılıklı temel arayışını karmaşık hale getiriyor. Ancak, hedeflerimize ulaşmak için Putin bütün taraflarla görüşmeye açık. Hedeflerimize ulaşmak için en tercih edilen yol diplomatik yöntemler” dedi.

Bununla birlikte Peskov, Rusya’nın Ukrayna’dan çıkmaya hazır olup olmadığı sorusu üzerine “Ukrayna’ da özel askeri operasyon devam ediyor” yanıtını verdi.

ABD BAŞKANI BIDEN’DAN PUTİN İLE GÖRÜŞME ÇAĞRISI

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşını bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

Biden, kendisinin başkanlığı döneminde ABD’ye ilk “devlet ziyaretini” gerçekleştiren Emmanuel Macron ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

“UKRAYNA’DAN ÇEKİLMEYEREK ÇOK AĞIR BİR BEDEL ÖDÜYOR”

İki lider de yaptıkları konuşmalarda, görüşmenin başlıca gündem maddelerinden birinin Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu ve Ukrayna’ya yardımları sürdüreceklerini belirtti.

Biden, savaşı bitirmenin tek akılcı yolunun Putin’in askerlerini Ukrayna’dan çekmesi olduğunu belirterek, “Putin bu yolu seçmeyerek çok ağır bir bedel ödüyor. Aynı zamanda Ukrayna’da da çok büyük bir yıkıma yol açıyor” dedi.

Putin ile iletişime geçmek gibi bir niyeti olmadığını söyleyen Biden, “Putin, savaşı bitirme yoluna girmeye yönelik bir karar konusunda niyetli olursa onunla konuşmaya hazırım. Ancak henüz böyle bir yolda değil. Böyle bir şey olursa, Fransız ve NATO dostlarımla iletişim halinde Putin ile oturup aklından ne geçiyor görürüm” dedi.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir