Kraliçe 2. Elizabeth’in Kovid testi pozitif çıktı

Dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen corona virüse eğlence ve sanat dünyasını da vurdu. İngiltere tahtının veliahtı Prens Charles ve eşi Camilla’nın ikinci kez corona virüse yakalanmasının ardından Kraliçe Elizabeth’in de Covid testi pozitif çıktı.

Buckingham Sarayı’nın açıklamasında Kraliçe 2. Elizabeth’in hafif soğuk algınlığı semptomları yaşadığı, ancak kraliyet görevlerine devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Sık sık test yapılıyordu

Açıklamadan ve haberlerden anlaşıldığına göre Veliaht Prens Charles’ın pandeminin başından beri ikinci kez Kovid’e yakalanarak tecride girdiği 10 Şubat öncesi Charles’la bir dizi etkinlikte biraraya gelen 95 yaşındaki Kraliçe, büyük oğlunun testinin pozitif çıkmasının ardından, sıkı sağlık gözetimi altındaydı.

‘Hafif işleri yürütmeye devam ediyor’

İlk doz aşıyı Ocak 2021’de olan Kraliçe, üç doz aşıyı ekimde tamamlamıştı. Galler Prensi Charles’ın testinin pozitif çıkmasından beri saray doktorlarının sık sık test ettiği Elizabeth’in halihazırda hafif semptomatik olduğu, Windsor Kalesi’nde görevlerine devam ettiği, enfeksiyonu hafif geçirip üç kez aşı olduğu için kendisini tecrit etmesine gerek olmadığı kaydedildi.

Dinlenme döneminden çıkmıştı

Nisanda eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’i 100 yaşına 2 ay kala kaybeden Kraliçe’nin ekim ayında açıklanamayan bir durum nedeniyle geceyi hastanede geçirmesinden beri Britanya’da sağlığıyla ilgili endişeler arttı. Doktorlar, 19 angajmandan oluşan çok yoğun programı birkaç gün içinde tamamlamış bulunan Elizabeth’in bir süre dinlenmesini istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir