Kira göçüne şirketler de katıldı

Son dönemde başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde artan kiralar, vatandaşları merkezden çevre ilçelere taşınmaya zorladı. Şimdi buna şirketler de eklendi. Merkezi semtlerde çok yükselen plaza ve ofis kiraları yüzünden şirketler ya kiraların daha uygun olduğu yerlere göç ediyor, ya da ortak çalışma alanları kiralıyor.

İstanbul ve büyük şehirlerde artan kiralar, şirketleri taşınmaya zorluyor. Şirketler son dönemde özellikle kira ve benzeri giderlerini azaltmaya çalışıyor.

Kiraların daha ucuz olduğu ofislerin tutulması veya ortak çalışma alanlarının kiralanması, çözümlerden bazıları.

“KİRA MALİYETLERİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Hakan Özelmacıklı, “İşyerlerinde kira artış oranı son 12 aylık TÜFE’nin ortalaması olarak kabul ediliyor ve bu da esnafı ve tacirleri zorlayan bir rakama geldi. Yüzde 70 gibi, kira maliyetlerinde çok ciddi bir artış var” dedi.

Bazı şirketler merkezden çevre semtlere taşınırken, bazıları da tek büyük bir merkez ofis yerine stratejik bölgelerde küçük ofisler açarak operasyonel maliyetlerini azaltmaya çalışıyor.

Kira göçüne şirketler de katıldı - 1

 

Kira dışında da maliyetlerin şirketleri zorladığını söyleyen Özelmacıklı, “Tabi bu maliyetler malum sadece özellikle büyükşehirlerde plaza kiraları ya da aidatlarla sınırlı değil özellikle servisler, servisle beraber ulaşım maliyetleri ve bu noktada çalışanların yaşadıkları iehirlerdeki geçim maliye endeksne göre farklılık göstermesi bu şartları etkiliyor diyebiliriz” dedi.

“ÇAĞRI MERKEZLERİ ÖNCÜ OLDU”

İlk önce çağrı merkezlerinin büyükşehirler dışına çıkarak harekete öncülük ettiğine dikkat çeken sektör yetkilleri, özellikle yazılım, telekomünikasyon gibi dışardan mobilize çalışılabilen işlerde hızlı bir göç olduğuna dikkat çekiyor

KPMG’nin anketine katılan, yiyecek, içecek ve perakende sektörlerindeki katılımcıların yüzde 90’ı ise uzaktan çalışma politikası planladıklarını belirtiyor.

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir