Kılıçdaroğlu’ndan, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı’nın görevden alınmasına tepki

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kutadgu Bilig’den alıntı yaparak, “Paranın değerini koru, halkı adil kanunlarla idare et, bütün yolları emin tut’ diyor” diye seslendi. Şeker fiyatlarına yapılan zammı eleştiren CHP lideri, Yunanistan ile gerilime “Yapacaksan yap kardeşim” mesajı verdi. CHP lideri, Marmaris yangınında CHP’li belediyelerin verdiği destekleri de sıraladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu sözlerine; kalbinin durması sonucu 84 yaşında hayatını kaybeden Yeşilçam’ın ustası Cüneyt Arkın’ın ailesine başsağlığı dileyerek başladı. Kılıçdaroğlu, ”Türk sinemasının önemli aktörü Cüneyt Arkın’ı kaybettik. Kara Murat’ı, Komiser Kemal’i o canlandırıyordu. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Türk Ocakları’nın 110. kuruluş yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da davet edilmişti. Kılıçdaroğlu, davetin ardından Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı’nın görevden alındığını okuduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, ”Sabah ‘Türk Ocağı İstanbul İl Yönetimi görevden alındı’ diye gördüm. Bizim kavgaya değil; birbirimizi dinlemeye, oturmaya ihtiyacımız var. İslam dünyasında dünya kadar sorun var, kan akıyor. Birbirlerini öldürenler İslam dünyasında. Birbirlerine silah çekiyorlar. İslam dünyasında kan durmasın mı, güzellik olmasın mı, demokrasi, adalet olmasın mı?Bizim konuşmaya ihtiyacımız var, buna bile tahammül edemiyorlar, akıllarını yitirmişler” diye konuştu.

YUNANİSTAN İLE GERİLİM

“Yunanistan’a efeleniyor beyfendi” diyen CHP lideri, “2017’de ‘Ege adalarını işgal ettiler. Bana laf yetişiyorsun, işgal edilen adalarla cümle kur’ diyorum. Şimdi gelirim-giderim, operasyon yapacağım. Yapacaksan yap kardeşim. Adalar silahlanırken; askerler, emekli askerler, hocalar söyledi gıkın bile çıkmadı. Şimdi efeleniyorsun. Biz Güney Kıbrıs’ı tanımıyor ama beyfendi NATO’da birlikte yemek yiyecek. Bu mu milletin çıkarlarını koruyor? Dış politikada da liyakatli kadrolarla çalışarak, güçlü diplomasiyi harekete geçirerek Türkiye’nin sorunlarını çözeceğiz. Bizim geleneğimizde gereğini yapmak vardır” dedi.

MARMARİS YANGINI

Marmaris’teki yangına ilişkin eleştirilerini sıralayan CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bahçeli ‘Sen orman yangınlarının olacağını nereden biliyorsun’ diyor. Tüm dünya biliyor, iklim değişikliğiyle ilgili tek bir yazı okumamış. Herkesin bir raporu var. Akdeniz’de daha fazla yangın çıkacağına dair raporlar var. Allah akıl fikir versin. Marmaris’te yangın çıktı, oraya gittik. 3 gün söndüremediler. Gece görüş helikopteri yok. Bu yangının çıkacağını bir yıl önceden tüm dünya söyledi.

5’li çete olunca 10 dakikada ihale sonuçlanıyor. Ormanları korumak için ihalede 4 Temmuz’u bekleyeceksin. Ben bunu söyledim diye kıyameti koparıyorlar.

Çıkmış açıklama yapıyor Erdoğan, ‘Muğla Büyükşehir Belediyesi sende. Acaba ne yaptınız, ne gibi çalışma ortaya koydunuz. Büyükşehir Belediyesi itfaiyeleri ne iş yaptılar? Bakanlarımızla, tüm ekiplerimizle geldik, tüm adımları attık’ diyor. Devletin nasıl yönetildiğini bilmiyor.

Marmaris Belediyesi 328 personel görevlendirdi. 156 araçla yangına müdahale ettiler. Su takviyesi yapıldı. Veteriner ekipleri görevlendirildi. Yiyecek, içecek sağlandı. Yangına giden araçlar için mobil tamir ekipleri görevlendirildi. Transferler gerçekleştirildi. Ankara, İzmir, Aydın, Eskişehir ve Burdur belediyeleri de doğrudan yardım gönderdi. Orman yanıyor sen-ben ayrımı yapıyor.

Orman Kanunu’ndan da haberi yok. Buna rağmen merkezi yönetimin acizliği nedeniyle… Bakanlar gidiyor, ne yapıyor bakanlar. Suudi Prens eğlencesine katıldılar, orada ağaçlar yanarken katil sofrasına oturdular.” diye konuştu.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.