Kanada SİHA parçalarının ihracat izinlerini iptal etti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kanadalı mevkidaşı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanadalı mevkidaşıyla görüşmesinde, Türkiye’ye yönelik savunma sanayii kısıtlamalarından duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

 

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ”NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede aynı zamanda Türkiye’ye yönelik savunma sanayisi kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlık iletilerek bu durumun gözden geçirilmesi istendi.

Kanada Türk SİHA’larının Libya’da da kullanıldığını ve bunun BM’nin ambargosunu ihlal ettiğini belirtti. Azerbaycan Ordusu’nun Dağlık Karabağ’da Türk SİHA’ları ile Ermenistan’ı sahada etkisiz hale getirmesinin ardından Kanada hükümeti, Erivan’ı korumak için, SİHA’larda kullanılan Kanada üretimi Wescam’in elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerinin satışını askıya almıştı.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.