Kanada 2025 yılına kadar yabancı ülkelerden 1,5 milyon daimi göçmen alacak (Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Kanada hükümeti, gelecek üç yıl içinde 1,5 milyon göçmen alacağını duyurdu. Karar, özellikle bilişim ve sağlık hizmetleri gibi yüksek vasıflı sektörlerde olmak üzere ülkedeki işgücü sıkıntısının ortasında geldi.

Kanada, 2025 yılına kadar rekor sayıda daimi sakini ağırlamak için bir yol haritası açıkladı. Hükümet, sağlık hizmetleri ve Bilgi Teknolojisi (BT) gibi yüksek beceri gerektiren sektörlerde iş gücü yetersizliği olduğunu belirtti.

Kanada 2025 yılına kadar yabancı ülkelerden 1,5 milyon daimi göçmen alacak (Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? - 2

 

Reuters’e göre Kanada’daki son veriler,  bu yılın Ağustos ayında ülkede  958 bin açık iş ve 1 milyon kadar işsiz olduğunu gösterdi. Ancak işsizlerin, ya gerekli becerilere sahip olmadıkları ya da Kanada’nın doğru bölgelerinde ikamet etmedikleri için açık pozisyonları dolduramadığı belirtildi.

Kanada 2025 yılına kadar yabancı ülkelerden 1,5 milyon daimi göçmen alacak (Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? - 3

Bununla birlikte, 2020 verilerilerine göre, Kanada’daki doğum oranları kadın başına 1,4 çocukla dünyanın en düşükleri arasında olmaya devam ediyor.

Kanada 2025 yılına kadar yabancı ülkelerden 1,5 milyon daimi göçmen alacak (Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? - 4

Ülke ayrıca dünya çapında en yüksek yaşlı nüfus oranlarından birine sahip. Bunların yanı sıra, rekor sayıda üst düzey Kanadalı çalışanın emekli olması da ülkede işgücü kıtlığına neden olan faktörlerden birini oluşturuyor.

Söz konusu durum, boş pozisyonları doldurmak için istenen becerilere sahip adayları işe alamayan işletmeler arasında panik duygusuna yol açıyor.

 

Kanada nüfusunun neredeyse dörtte birinin 2030 yılına kadar emekli olacağı tahmin ediliyor.

 

Kanada Göçmenlik Bakanı Sean Fraser 2 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada, 2023 yılına kadar ülkenin 465 bin yeni daimi göçmeni  kabul edeceğini söyledi. Fraser 2024’te ülkenin, yüzde 7,5’lik bir artışla 485 bin  yeni daimi göçmen daha alacağını sözlerine ekledi. Bakan 2025’te ise 500 bin yeni göçmenin daha ülkeye alınmasının plandığını duyurdu. Kanadalı bakan, yabancı ülkelerden göçmen sayısının artırılmasının işletmelerin ihtiyaç duydukları çalışanları bulmalarına yardımcı olacağını söyledi. Fraser, ayrıca böylelikle Kanada’nın kendi ülkelerinde şiddetten kaçanlara yardım edebileceğini de bildirdi.

Kanada 2025 yılına kadar yabancı ülkelerden 1,5 milyon daimi göçmen alacak (Kanada’ya göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? - 8

Öte yandan Fraser, Kanada’nın yeniden yerleştirdiği hükümet destekli mülteci sayısını yaklaşık üçte bir oranında (2023’te 23 bin 550’den 2025’te 15 bin 250’ye) düşürmeyi planladığını aktardı.

 

Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunacakların sabıka kayıtlarının olmaması, varsa bu kayıtlarının yasal yollardan silinmiş olması, sağlık engelinin olmaması, Kanada’nın güvenliğini tehlikeye atacak faaliyetlere karışmamış olması gerekmektedir. Ayrıca KVGK tarafından İngilizce veya Fransa dillerinden birinden yapılan bir testten asgari düzeyde başarılı olmak ön koşullar arasında yer alıyor.

 

Federatif bir siyasi yapılanmaya sahip Kanada Devleti, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Kanada’nın göçmenlik ile ilgili yasal düzenlemeleri, Kanada Federal Hükümeti (KFH) çatısı altında toplanmaktadır. Bununla birlikte KFH’nin bütün bölge ve eyaletlerinin birbirinden bağımsız göçmen kabul anlaşmaları bulunmaktadır.

 

NTV Haber

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir