İtalya’dan cazip teklif: Tarihi kasabada yaşamak isteyenlere 30 bin euro veriliyor

İtalya’daki kasabalar, son yıllarda yeni sakinlerini çekmek için birbirleriyle yarışıyor. Bir euroya satılan harap evlerden, düşük fiyatlardaki oturmaya hazır evlere kadar, bir bu yerleşim yerleri arasında yüksek bir rekabet bulunuyor. Son olarak İtalya’nın güneyindeki Puglia’da yer alan Presicce kasabası, insanlara boş bir konut ve oturma izni almaları için 30 bin euroya (yaklaşık 575 bin lira) ödeme yapacağını duyurdu.

 

İtalya’nın güneyinde yer alan tarihi Presicce kasabası yeni sakinlerine 30 bin euroya (yaklaşık 575 bin lira) kadar ödeme yapacak. Anlaşma kapsamında satışa çıkan evlerin fiyatları ise yaklaşık 25 bin eurodan (yaklaşık 480 bin euro) başlaması bu teklifi oldukça cazip hale getiriyor. İtalya’daki satılık diğer ucuz mülkler gibi, bunlar da asıl sahipleri tarafından uzun süredir terk edilmiş durumda bulunuyor.

Bununla birlikte Presicce, İtalya’nın güney ucundaki Salento bölgesinin doğasıyla çevrili ve Santa Maria di Leuca’nın kumlu plajlarına ve turkuaz berrak sularına yakın konumuyla da dikkat çekiyor.

İtalya'dan cazip teklif: Tarihi kasabada yaşamak isteyenlere 30 bin euro veriliyor - 3

 

Diğer taraftan Palese, anlaşmanın ayrıntılarının belli olduğunu ancak yetkililerin belediyenin internet sitesinde bilgilerin mevcut olacağı önümüzdeki haftalarda başvuruları başlatmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kasabadaki yetkililer, nakit teşvik teklifinin, yeni doğanların her yıl daha az olduğu, nüfusu azalan kasabalarına yeni bir soluk getirmesini umuyor. Yerel meclis üyesi Alfredo Palese, “Tarihi kasabayı, yeni sakinleriyle birlikte yeniden canlı görmek istediğimiz birçok boş ev var. Harika mimari yapılarla dolu semtlerimizin yavaş yavaş nasıl boşaldığına tanık olmak üzücü” diye konuştu.

 

-NTV Haber

 

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir