İngiltere’de yas: Halk Buckingham Sarayı’na akın etti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü İngilizleri yasa boğdu. Halk Buckingham Sarayı’nın önüne akın etti. Kraliçe’nin resmi ikametgahlarından Windsor Kalesi’nin önünde de benzer manzaralar vardı. Kraliçenin ölümü nedeniyle, Beyaz Saray’da da bayraklar yarıya indirildi.

Sağlık sorunları nedeniyle doktorları tarafından acil olarak gözetim altına alınan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth hayatını kaybetti. Kraliçe’nin ölümü ‘Londra Köprüsü yıkıldı’ parolasıyla duyuruldu. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle, en büyük oğlu eski Galler Prensi Charles İngiltere’nin yeni kralı ve devlet başkanı oldu.

Buckingham Sarayı, 2. Elizabeth’in sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine kraliyet ailesinin üyelerinin yanına koştuğu İskoçya’daki yazlık ikametgah Balmoral Kalesi’nde öldüğünü duyurdu. Kraliçe’nin ölümü ‘Londra Köprüsü yıkıldı’ parolasıyla duyuruldu

“SEVGİLİ ANNEMİN ÖLÜMÜ BENİM İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ”

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü. Kral ve Kraliçe Eşi bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya dönecek. Perşembe, 8 Eylül 2022 denildi. Açıklamada Prens Charles için Kral, eşi Camilla için ise Kraliçe Eşi unvanı kullanıldı. 2. Elizabeth için Buckingham Sarayı’ndan bayraklar yarıya indirildi. Prens Charles yaptığı ilk açıklamada, “Sevgili annemin ölümü benim için çok üzücü” dedi.

GALLER PRENSİ CHARLES YENİ KRAL OLDU

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle, en büyük oğlu eski Galler Prensi Charles İngiltere’nin yeni kralı ve devlet başkanı oldu.

TRUSS: GÖREVE OLAN BAĞLILIĞI HEPİMİZE ÖRNEKTİR

Kraliçe Elizabeth’in ölüm haberinin ardından kameralar karşısına geçerek açıklama yapan İngiltere Başbakanı Lizz Truss, “Balmoral’dan aldığımız haberle hepimiz yıkıldık. Majesteleri Kraliçe’nin ölümü ulus ve dünya için büyük bir şoktur. Kraliçe II. Elizabeth, modern Britanya’nın üzerine inşa edildiği kayaydı. Ülkemiz onun saltanatı altında büyüdü ve gelişti. İngiltere, onun sayesinde bugün büyük bir ülke. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra tahta çıktı. Yedi ülkeden oluşan küçük bir gruptan, dünyanın her kıtasını kapsayan 56 ulustan oluşan bir aileye kadar Milletler Topluluğu’nun gelişimini destekledi. Artık modern, gelişen, dinamik bir milletiz. Kraliçe II. Elizabeth bize ihtiyacımız olan istikrarı ve gücü sağladı. O, Büyük Britanya’nın ruhuydu ve bu ruh devam edecek. O, bizim en uzun süre tahta kalan hükümdarımız oldu. 70 yıl boyunca böyle bir onur ve zarafetle başkanlık yapmak olağanüstü bir başarıdır. Hizmet ömrü, anılarımızın çoğunun ötesine geçti. Buna karşılık, Birleşik Krallık’taki ve tüm dünyadaki insanlar tarafından sevildi ve hayran kalındı. O, benim ve birçok İngiliz için kişisel bir ilham kaynağı oldu. Göreve olan bağlılığı hepimize örnektir” dedi.

“KRALİÇE II. ELİZABETH BÜYÜK BİR MİRAS BIRAKIYOR”

Hafta başında kendisi İngiltere’nin 15. Başbakanı olarak göreve atadığını belirten Başbakan Truss, “Hayatı boyunca 100’den fazla ülkeyi ziyaret etti ve dünya çapında milyonlarca insanın hayatına dokundu. Önümüzdeki zor günlerde olağanüstü hizmet ömrünü kutlamak için, Birleşik Krallık, Milletler Topluluğu ve dünya çapındaki dostlarımızla bir araya geleceğiz. Büyük bir kayıp günü ama Kraliçe II. Elizabeth büyük bir miras bırakıyor” ifadelerini kullandı.

“KRAL 3. CHARLES’I DESTEKLEMELİYİZ”

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından Kral olan Galler Prensi Charles’ın bu zor günlerde desteklenmesi gerektiğini belirten Başbakan Truss, “Bugün Taç, bin yıldan fazla bir süredir olduğu gibi, yeni hükümdarımıza, yeni devlet başkanımıza geçiyor: Majesteleri Kral 3. Charles. Kralın ailesiyle birlikte annesinin yasını tutuyoruz. Ve yas tutarken, onu desteklemek için halk olarak bir araya gelmeliyiz. Şimdi hepimiz bizim için üstlendiği sorumluluğu taşımasına yardım etmek için annesinin bu kadar uzun süredir birçok kişiye kendini adadığı gibi, biz de ona sadakatimizi ve bağlılığımızı sunuyoruz. Ve II. Elizabeth çağının geçmesiyle birlikte, büyük ülkemizin muhteşem tarihinde yeni bir döneme giriyoruz. Tam olarak Majestelerinin dilediği gibi onun sözleriyle onu anıyorum. Tanrı kralı korusun” açıklamasında bulundu.

CENAZE PLANI BASINA SIZDIRILMIŞTI

İngiliz hükümetinin Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün hemen ardından yapılacaklara ilişkin güvenlik önlemlerinin yanı sıra sosyal medya kısıtlamalarının da yer aldığı “Londra Köprüsü Operasyonu” kod adlı planının detayları basına sızmıştı.

Kraliçe’nin tabutu, Buckingham Sarayı’ndan Westminster Sarayı’na bir geçit töreniyle götürülecek. Burada katafalka konulacak tabut, üç gün boyunca günde 23 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Önemli kişiler için biletler düzenlenecek. Kraliyet ailesinin web sitesi, Kraliçe’nin ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek. İngiliz hükümetinin “gov.uk” uzantılı web siteleri ve hükümet kurumlarına ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara (banner) yer verilecek. Acil olmayan içerik yayımlanmayacak ve yeniden paylaşım (retweet) hükümetin iletişim başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak.

YAS İLAN EDİLECEK

Devlet cenaze töreni, Kraliçe’nin ölümünden 10 gün sonra gerçekleştirilecek ve ulusal yas günü olarak ilan edilecek. Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi durumunda çalışanlara izin verilmesi işverenlerin inisiyatifine bırakılacak. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki parlamentolarındaki yasama faaliyetleri ertelenecek, tatilde olması durumunda parlamentolar geri çağrılacak.

GÜVENLİK UYARILARI

Planda Başbakanlık Binası 10 Numara önündeki bayrağın, ölüm haberinden 10 dakika sonra yarıya indirilmemesi durumunda halkın öfkeleneceğine dair değerlendirmeler de yer aldı. Plan; Dışişleri Bakanlığının önemli sayıda turistin ülke girişinin nasıl ayarlanacağı, İçişleri Bakanlığının muhtemel terör tehditleriyle nasıl başa çıkacağı ve Ulaştırma Bakanlığının başkentteki aşırı kalabalık konusundaki endişelerini de içeriyor. İngiliz basını, sızıntının 95 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’in sağlık durumunun kötüleşmesinin işareti olarak görülmemesi gerektiğini yazdı.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.