Futbolda tarihi bir gece yaşanıyor. Avrupa Süper Ligi 12 büyük kulüp tarafından kuruldu. Avrupa futbolunda tarihi kriz yaşanıyor. 12 büyük kulüp, UEFA’nın sert şekilde karşı olmasına rağmen Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. Gözler bugün yapılacak UEFA İcra Kurulu toplantısına çevrildi.

Avrupa futbolunda tarihi gece, tarihi karar… Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi’ni kurdu. 12 kulüp, ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu duyurdu. Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi’nin başkanı seçildi. Lige 3 kurucu üye kulübün daha katılacağı duyuruldu.

Plana göre 20 takımlı bir lig oluşturulacak ve maçlar ağustos-mayıs ayları arasında hafta içinde oynanacak. UEFA, İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga ve İtalya Serie A yönetimleri ortak bir bildiri yayınlayarak projenin hayata geçirilmesi halinde söz konusu kulüplere yaptırım uygulanacağını açıklamıştı. Açıklamada “İlgili kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacak. Oyuncularının, milli takımda oynamasına dahi izin verilmeyebilir” denilmişti. FIFA, Almanya Bundesliga yönetimi ve Fransa Futbol Federasyonu da Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduğunu duyurdu. Avrupa Süper Ligi’ni kuran 12 kulüp şunlar:

BARCELONA (İSPANYA)

REAL MADRID (İSPANYA)

ATLETICO MADRID (İSPANYA)

INTER (İTALYA)

JUVENTUS (İTALYA)

MILAN (İTALYA)

MANCHESTER UNITED (İNGİLTERE)

MANCHESTER CITY (İNGİLTERE)

LIVERPOOL (İNGİLTERE)

ARSENAL (İNGİLTERE)

CHELSEA (İNGİLTERE)

TOTTENHAM (İNGİLTERE)

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir