Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti

Dünyanın en büyük aktif yanardağı olan ABD’nib Hawaii eyaletideki Mauna Loa, 38 yıllık sessizliğin ardından dün gece geç saatlerde patladı. Yanardağ, su altı tabanından okyanusun dibinden 9 bin 100 metre yükselerek Everest Dağı’ndan daha büyük bir yükseltiye sahip. Yetkililer, patlamanın olası olumsuz etkilerine karşı ada halkı uyararak, artçı depremlerin meydana geldiğini açıkladı.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Mauna Loa yanardağında 38 yıl sonra patlama meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), dünyanın en büyük aktif yanardağında yaşanan patlamanın çok dinamik olabileceği ve akış yönü ile hızının değişebileceğine ilişkin ada sakinlerini uyardı.

Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti - 3

Yetkililer, lav akış yönünün hızla değişebilme ihtimaline karşı ada sakinlerinin olası bir tahliyeye ve en kötü senaryoya hazır olması gerektiğini belirtti.

Sağlık yetkilileri, Hawaii Adası’nın hava kalitesinin izlendiğini ve şu an iyi durumda olduğunu bildirdi.

 

Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti - 6 Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti - 9 Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti - 11

-Anadolu Ajansı

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir