Datça’da orman yangını: Çıkış nedeni belli oldu

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte 5 uçak ve 12 helikopterlik hava gücüyle müdahale yeniden başladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ilk belirlemelere göre yangının çıkış nedeninin elektrik trafosundan kaynaklı olduğunu belirtti.

Muğla’nın Datça ilçesinde Mesudiye Mahallesi’nin Kocadağ mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

İhbar üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi.

Ekipler, havadan ve karadan müdahale edilen yangının kontrol altına alınabilmesi için çalışıyor.

Yangına 5 uçak, 9 helikopterle havadan 20 arazöz, 9 su tankeri, 3 dozer, çok sayıda itfaiyeci ve orman işçisiyle karadan müdahale sürüyor.

YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI, 1 EV YANDI 

Kara ve havadan yapılan müdahaleye rağmen bölgedeki rüzgarın şiddeti ile alevler çok büyüyerek yerleşim alanı olan Maşa Çukuru’na ulaştı. Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkiinde ise bir ev yadı, o bölgedeki evler de tedbir amacıyla tahliye edildi.

YOLLAR KAPATILDI, PLAJLAR BOŞALTILDI

Yangın bölgesine çıkan yollar tedbir amaçlı kapatılırken sahil güvenlik ekipleri de sahile yaklaşarak plajı boşaltılması uyarısı yaptı. Marmaris-Datça karayolu da alınan önlemler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

KARA EKİBİNİN SAYISI ARTIRILDI

Datça’daki orman yangınında havanın kararmasıyla birlikte karadan müdahale yoğunlaştı. Bölgeye takviye kara ekipleri sevk edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangındaki son duruma ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Muğla’nın Datça ilçesi Mesudiye Mahallesi’nde çıkan orman yangınına kısa sürede müdahale edildi. Yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Yangında 10 uçak, 20 helikopter, 156 arazöz, 19 su tankeri, 29 iş makinası ve 1138 personel görev alıyor. İHA’ların da görev yaptığı yangını söndürmek için orman kahramanları cansiperane çalışıyor” ifadeleri kullanıldı.

GECE GÖRÜŞ SİSTEMİNE SAHİP İKİ YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ MÜDAHALEYE BAŞLADI

Bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangın söndürme çalışmalarını sürdüren orman işçilerinin mücadelesini yerinde takip etti. Bu arada, gece görüş sistemine sahip iki yangın söndürme helikopteri de çalışmalara katıldı.

Helikopterler alevlerin üzerine aralıksız olarak sorti yaparak söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Gece görüşlü helikopterlerin müdahalesi ile yangının daha kısa sürede kontrol altına alınması amaçlanıyor.

‘GECE GÖREV YAPAN HELİKOPTERİMİZ DEVREDE’Bakan Kirişci, “10 uçak ve 17 helikopterimiz havadan, 179 arazöz, 21 ilk müdahale aracı, 29 iş makinesi ile karadan müdahalemiz sürüyor. 1466 personelimiz ve 130 gönüllümüz söndürme çalışmalarına katıldı. Aynı zamanda 3 keşif uçağı ile 1 İHA’mız görev yapıyor. Gece görev yapan helikopterimiz devrededir. Bu helikopteri ilk kez Datça yangınında test ediyoruz. Performanslarını gözlemleme imkanımız olacak. İlk belirlemelerimize göre yangının çıkış nedeni elektrik trafosundan kaynaklı” diye konuştu.

BAKAN KİRİŞCİ: YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ELEKTRİK TRAFONSUNDAN KAYNAKLI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça ilçesindeki orman yangınının ilk belirlemelere göre çıkış nedeninin elektrik trafosundan kaynaklandığını açıkladı. Kirişci, 1466 personel ve 130 gönüllü ile müdahale edilen yangında, alevlerin tehdit ettiği yerleşim bölgelerinde oturan 2 bin 400 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberinde Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Gökcan ile birlikte ‘Datça Afet  Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

“Böyle devam ederse yangın bu gece devam edecek” uyarısında bulunan Erbay, yangına müdahalenin yetersiz olduğu eleştirisinde bulunarak, “Maalesef gene beceremedik. İlk yangın çıktığında etkin müdahaleyi yapamadık. Hızlı müdahale edemedik. Bir an önce her yerden müdahale edilmesi lazım. Takviyeye ihtiyaç var” dedi.

‘600 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ’

Datça’da devam eden orman yangını ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kirişci, “Yaklaşık 20 derecelik bir hava sıcaklığı, yüzde 60 civarında nem, rüzgarın saatteki hızı 31 kilometre. Nem yüksek olsa da gün içerisinde belirli bölgelerde rüzgar hızındaki anormallikler yangınla ilgili bazı olumsuzlukları berberinde getirdi. Yaklaşık 500-600 hektar civarında bir alan zarar gördü. Tesellimiz insan ve hayvan noktasında zayiat olmamasıdır. 2 bin 400 vatandaşımız yangından zarar görmemesi için tahliye edildi. Yangın söndürme çalışmaları büyük hızla sürüyor” dedi.

JANDARMA VE POLİS DE ALEVLERE MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan, orman yangınlarının sıkça yaşandığı ve yeşil örtünün büyük bir kısmının siyaha büründüğü Muğla’da kolluk kuvvetleri de Datça’daki orman yangınına müdahalede bulundu.

Datça İlçe Emniyet Müdürü İsmail Toygun tek başına eline aldığı çalı ile, jandarma ekipleri de su sıkarak yangının daha da büyümesini engellemeye çalıştı.
Alevlerin kontrol altına alınabilmesi için ekiplerin çalışmaları sürüyor.

ALEVLERİN ULAŞTIĞI DATÇA-HAYITBÜKÜ SAHİL YOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkın orman yangınında alevler, kuzeyden esen kuvvetli rüzgarın da etkisiyle deniz yönünde ilerlerken, alevler Datça-Hayıtbükü sahil yoluna ulaştı.

Yol trafiğe kapatılırken, yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Yol kenarlarındaki ağaçlar, alevlerin yayılmasını önlemek amacıyla iş makineleriyle devrilip, kaldırılarak, emniyet şeridi oluşturuluyor.

Karadan müdahaleler, alevlerin yolun her iki tarafına da sıçraması nedeniyle güçlükle yapılabiliyor. Alevlerin aynı hızla devam etmesi durumunda Avlana bölgesi ve Hayıtbükü Koyu’na kadar ilerleyebileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

AKSAZ DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI’NDAN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DESTEK

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter’den yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Valiliği’nin talebi üzerine Datça’daki orman yangınına destek olarak personelin yanı sıra arazöz, dozer ve su tankeri gibi yangın söndürme ve arazi araçlarının görevlendirildiği bildirildi.

20 EV TAHLİYE EDİLDİ

Yangın bölgesinden gelen son bilgilere göre bazı evler alevlerden zarar gördü. Yangının etkilediği yerleşim yerlerindeki 20 ev tahliye edilirken, dumandan etkilenen 4 orman işçisi ilk müdahalelerin ardından hastaneye sevk edildi.

ÜÇ SAHİL GÜVENLİK BOTU BÖLGEDE

Yangın bölgesine müdahalede bulunan yangın söndürme uçaklarının denizden su alırken çevre güvenliğini sağlaması için üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildiği, ayrıca bu botların muhtemel kıyıdan tahliyelerde vatandaşları alandan uzaklaştıracağı öğrenildi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Muğla Datça’daki orman yangını maalesef devam ediyor. Şu ana kadar olaydan 19 kişi etkilendi. 9 kişinin tedavisi halen sürüyor, 9 kişi taburcu edildi, 1 kişi ise tedaviye ihtiyaç duymadı. 84 sağlık personelimiz; 18 ambulans, 9 UMKE Timi ve 1 Mobil Komuta Aracıyla görev başında” ifadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞÇİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça’daki yangın bölgesine gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Kirişci yaptığı açıklamada, “Teknolojimiz en üst seviyede. Kullandığımız yapay zeka, yazılımlarımız, donanımlarımız. Biz Marmaris’te daha beterini gördük, burada içimiz daha rahat. Burada son durumla ilgili bilgi alacağız. Bir de gece kullanılabilen helikopterleri de ilk defa burada denemiş olacağız. Bunların sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. İlk defa burada deneyeceğiz” dedi.

BAKAN YANIK: 500 BİN TL KAYNAK GÖNDERİYORUZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bölgedeki vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için Datça Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 500.000 TL kaynak gönderiyoruz” dedi.

İBB İTFAİYESİ: OLAY YERİNE İNTİKAL ETMEYE HAZIRIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, iki ekibin Muğla Datça ve İzmir Çeşme’deki orman yangınlarına müdahale etmek için tüm hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. İstanbul İtfaiyesi’nden yapılan açıklamada, “Yetkililerden talimat gelmesi halinde, olay yerlerine intikal etmeye hazır durumdalar” denildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Muğla’nın Datça ilçesi ve İzmir’in Çeşme ilçesinde sabah saatlerinde başlayan orman yangınları kontrol altına alınamadı. Yangına müdahalede yetersiz kalındığı iddiaları üzerine Orman Genel Müdürlüğü’nden açıklamalar geldi.

“EKİP SAYILARI KADEMELİ OLARAK ARTTIRILIR”

Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Orman yangınlarının ne kadar sürede söndürülebileceğini saptamak güçtür. Yanıcı madde türü, arazi şartları, yangının başlangıç saati, mevsim, anlık meteorolojik durumlar başta olmak üzere birçok değişken durum vardır. Dar bir vadide tutulamayan yangın rüzgârın yardımı ile yangın geniş bir alana yayılabilir. Veya tam tersi olarak elverişli hava koşullarında kısa sürede tutulabilir. Bu nedenle sevk edilen ekip sayıları uzmanların kararları ile kademeli olarak arttırılır” ifadelerine yer verildi.

“KONTROL ALTINA ALMA İHTİMALİ OLAN BİR YANGINA ONLARCA HAVA ARACI GÖNDERMEK OLUMSUZ ETKİLER”

Tartışma konusu olan yangına müdahale yöntemleriyle ilgili açıklamalarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğü, “Kısa sürede kontrol altına alma ihtimalinizin bulunduğu bir yangın için onlarca hava aracını ve yüzlerce kara aracını aynı anda yangın bölgesine sevk etmek farklı bir bölgede çıkabilecek yangınlarla mücadeleyi olumsuz etkileyebilir. Sahada koordinasyonu güçleştirebilir” ifadelerinde bulundu.

Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle devam etti:

“PLANLAMALAR BU İHTİMAL DİKKATE ALINARAK YAPILIR”

*Yüzde 55’i yangına 1. derecede hassas olan orman varlığımızın her an başka bir bölgesinde yangın çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimal sürekli göz önünde ve masada durur. Planlamalar da bu ihtimal dikkate alınarak yapılır.

“GEREĞİNDEN FAZLA EKİP SEVK ETMEK…”

*Ayrıca bir diğer değişken de yeni başlayan bir yangına gereğinden çok fazla ekip sevk etmenin mücadelenin mali boyutunu, sürdürülebilirliğini ve koordinesini olumsuz etkileyebilecek olmasıdır.

*Orman yangını ile mücadele farklı değişkenlerin bir arada olduğu teknik detaylar içeren, stratejik planlama ve uzmanlık isteyen bir konudur.

*Orman Genel Müdürlüğü 183 yıllık tecrübesi ile dünya ormancılığında söz sahibi bir kurumdur. Yangınla mücadelede ülkemizin gücüne güvenin. Orman yangınların %88’inin insan kaynaklı başladığını, iklimsel şartlar nedeniyle afet boyutuna erişebildiğini ve enerjisi yüksek yangınların kısa sürede kontrol altına alınmasının güç olduğunu lütfen unutmayın.

*Ülkemiz, Uluslararası Ormancılık Eğitim merkezi ile dünyanın farklı ülkelerine yangınla mücadele eğitimi veren, tecrübe paylaşımı yapan bir ülkedir. Orman yangınlarında İHA kullanımı ve geliştirdiği yazılımlarla teknoloji kullanımında birçok ülkeye öncülük etmiştir.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: BİR KEZ DAHA YANGINLA MÜCADELEDE BAŞARISIZ OLUNUYOR

Muhalefet, orman yangınlarına müdahale konusunda yetersiz kalındığı yönünde eleştirilerini sürdürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Datça’dan yangın görüntüleri paylaşarak, “Datça’dan gelen görüntüler çok kötü. Maalesef bir kez daha yangınla mücadelede başarısız olunuyor. Defalarca uyardık, tedbir alın dedik ama AKP’nin beceriksizliği ormanlarımızın, ciğerlerimizin yanmasına neden oluyor” dedi.

“EN KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINMASI HEDEFLENMEKTEDİR”

Datça Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Belediye Başkanlığı’ndan Mesudiye bölgesinde çıkan orman yangınına uçaklar, helikopterler ve kara ekipleriyle yoğun şekilde müdahale edilmekte olup, en kısa sürede kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Şiddetli esen rüzgar nedeniyle zorlaşan çalışmalara destek veren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Oluşabilecek ihtiyaçlar için bizi takip etmenizi istirham eder, söndürüldü haberini vermek için fedakarca mücadele ettiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

– Anadolu Ajansı / DHA / İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.