Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması: Geçiş sürecinin bedellerini yaşıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. 2023 seçimlerine dikkat çeken Erdoğan, “Şüphesiz her seçim önemlidir. Ama 2023 seçimleri AK Parti’nin, bunun yanında Cumhur İtttifakı’nın geleceğinin ötesinde milletimiz için bir yol ayrımını ifade edecektir” dedi. Konuşmasında ekonomi mesajları da veren Erdoğan, “Döviz kurundaki, enflasyondaki dalgalanmalar yaşadığımız geçiş sürecinin bedelleridir” diye konuştu. Yarın açılışı yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün dünyanın en önemli köprülerinden biri olacağını belirten Erdoğan, Rize – Artvin havalimanının açılışının da önümüzdeki ay yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

2023 seçimlerine dair önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti ve MHP’nin ortak imzası ile Meclis’e sunulan Seçim Kanunu teklifi hakkında da ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanı, düzenlemeye yöneltilen eleştirilere de yanıt verdi.

”2023 SEÇİMLERİ ÜLKEMİZİN KADERİ İÇİN YOL AYRIMINI İFADE EDECEK”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
”Biz AK Parti’yi istişare ile kurduk. En büyük istişareyi de milletimizle yaptık. Attığımız her adımda önce milletimize onunla birlikte teşkilatlarımızın gözüne baktık. Kurumsal işleyişin yürümesini sağladık. AK Parti milletin partisidir, sesidir. 2023 seçimleri AK Parti’nin Cumhur İttifakı’nın geleceğinin ötesinde ülkemizin ve milletimizin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade edecektir.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ YARIN AÇILIYOR

Cumhuriyet tarihimizin, AK Parti’nin şu iktidarı döneminde adalette, dış politikada, tarımda, enerjide şu anda özellikle 1915 Çanakkale Köprüsü adeta bir taç mesafesindedir. Dünyanın en önemli köprülerinden biri olacak, hatta bir numarası diyebileceğimiz bir köprüyü inşa ettik. Anlamı var. Burası Çanakkale. Zaferin taçlandığı bu bölgede bu eseri ortaya koymak, hatırlayın deniz dalgalı karşıdan karşıya geçemezsin, ama şimdi bu köprümüzle 6 dakikada Asya’dan Avrupa’ya geçecek bir yatırımı gerçekleştirmiş olduk. Bu da bize nasip oldu. Yavuz Selim Köprüsü’nü yaptık, ona takıldılar.

Ey ana muhalefet, Ordu- Giresun’da denizin üzerinde havalimanı yaptık. Haberiniz var mı? 25 havalimanından 56 havalimanına çıktık. Ülkemizin bir yerinden bir yerine gidecek olan vatandaşım uçaktan inince yarım saatte, 45 dakikada evinde.

”RİZE-ARTVİN HAVALİMANIMIZ BİTİYOR, ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇILIŞINI YAPACAĞIZ”

Ey ana muhalefet Ordu-Giresun’da denizin üzerinde havalimanı yaptık haberiniz var mı? Rize-Artvin’de de havalimanımız bitiyor önümüzdeki ay onun da açılını yapacağız haberiniz var mı?

DÖVİZ KURUNDAKİ, ENFLASYONDAKİ DALGALANMALAR YAŞADIĞIMIZ GEÇİŞ SÜRECİNİN BEDELLERİ”

Döviz kurundaki, enflasyondaki dalgalanmalar yaşadığımız geçiş sürecinin bedelleridir. Durmadık çalışıyoruz. Bütün bu yatırımları yaparken bu yatırımları da özellikle zaman oluyor bakıyorsunuz yap işlet devret ile yapıyoruz bunu da akılları almıyor. Öğren de gel.

”RESMİ ÖZEL OKUL SAYISINI 50 BİNDEN 90 BİNE ÇIKARDIK”

Eğitimde ülkemizdeki resmi özel okul sayısını 50 binden 90 bine çıkarmışız. Bekleriz ki siyasi rakiplerimiz bunu 100 bin 120 bine çıkarma taahhüdü ile karşımıza gelsin. Üniversite sayısını 76’dan 207’ye, öğrenci sayısını 1,6 milyondan 8,5 milyona çıkarmışız. Üniversitemizin olmadığı il yok. Batı’da ne varsa Doğu’da da Güneydoğu’da da o olacak dedik.

”ASLA AYRIM YAPAMAYIZ”

Bazıları saf saf soruyor ‘Siz gerçekten Kürtleri de seviyor musunuz?’ diye. Asla ayrım diye bir şey yapamayız. Rabbimizin tüm yarattıklarının siyahı ile beyazı ile Kürdü ile Abazası ile hepsi bunlar bizim kardeşlerimiz.

”MİT BİNASI DÜNYANIN İKİ NUMARALI TEŞKİLAT BİNASIDIR”

Güzel binalar yapmak adaleti getirmez dediler. Biz merdiven altlarında adalet arayışının olduğu dönemleri biliriz. Hakimin savcının bir odaya tıkıştığı dönemleri biliriz. Şimdi ise gayet lüks modern adalet saraylarını yaparak hakim savcı çok daha rahat çalışsınlar diye bu adımları atmışız bunu eleştiriyorlar. Şu anda MİT binası yani belki de Pentagon’dan sonra dünyanın iki numaralı teşkilat binasıdır.

MECLİS’E SUNULAN SEÇİM KANUNU TEKLİFİ

Seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinden ittifakların milletvekili çıkarma hesabının yeniden yapılmasına kadar pek çok düzenlemeyi içeren bu teklifin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Tabela partilerinin siyaseti manipüle etmelerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Seçim Kanunu’nda yapılacak bu düzenlemeler en çok CHP milletvekillerini rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Seçime katılmak için Meclis’te grup kurmak yeterli olmayacağı için siyasi mühendislik gayretinin ürünü taşınmalara ihtiyaç olmayacak. CHP, mensuplarının seçilmesi gereken yerlerin bir kısmını diğer partilerin adaylarına peşkeş çekiyordu. Bu garabetin önüne geçiliyor. Bu partinin milletvekilleri seçimler öncesi gruplar halinde gözleri yaşlı boyunları bükük başka partilere altın tepside ikram ediliyordu.

”CHP MİLLETVEKİLLERİNİN TUZLUK GİBİ SİYASET MASASINDA DOLAŞTIĞI TABLOLARLA BİR DAHA KARŞILAŞMAYACAĞIZ”

Yeni düzenleme ile Meclis’te grup kurmak tek başına yeterli olmayacağı için bu tür taşınmalar artık ihtiyaç kalmayacak. Yeni düzenleme ile CHP milletvekillerinin tuzluk gibi siyaset masasında elden ele dolaştığı milli irade adına utanç verici tablolarla inşallah bir daha karşılaşmayacağız. Düzenlemeyi CHP milletvekillerinin alenen olmasa da kalben destekleyeceklerine inanıyorum.”

 

 

 

 BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İSTANBUL İÇİN RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI AÇIKLANDI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.