Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2028’e kadar 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde, ilk etap için temeller atıldı. Aralarında Ankara, Konya ve Bolu’nun da bulunduğu 17 ilde, 5 bin 615 sosyal konutun temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi. Kira fiyatlarında fırsatçıların olduğunu belirten Erdoğan, ev sahiplerinin kiracılara zulmettiğini ve bu yüzden kira artış sınırı getirdiklerini söyledi.

Başvuru sayısı 8 milyona yaklaşan Sosyal Konut Projesi’nde ilk konutlar için temel atıldı.

17 İLDE 5 BİN 615 KONUTUN TEMEL ATMA TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sincan’da “İlk Evim, İlk İş yerim Projesi İlk Temel Atma Töreni’nde” konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar doğru iş yaptığımızı, ne büyük ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Türkiye 2. Dünya Savaşı sonrası maalesef plansız ve oldukça hızlı bir şehirleşme sürecine girmiştir. Ortaya gecekondular ortaya çıkmıştır. Binaların teknik kontrolü yapılamamıştır. Onun için her tür depremde yüreklerimiz ağızlarımıza geldi.

”TOKİ’NİN İNŞA ETTİĞİ KONUT SAYISINI 43 BİNDEN 1 MİLYON 170 BİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Göreve geldiğimizde TOKİ’nin inşa ettiği konut sayısı 43 bindi, biz bunu 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Başlattığımız son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Kentsel dönüşüm ile üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.

”EV SAHİPLERİ KİRACILARA ZULMETTİ”

Kira fiyatlarında fırsatçılar, ev sahipleri zulmettiler kiracılara. Bu yüzden kira artış sınırı getirdik. 

”2028’E KADAR 500 BİN KONUTUN TAMAMINI BİTİRECEĞİZ”

İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bugün itibarıyla Türkiye’de artık illerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık.”45 İLİMİZDE 80 TARİHİ MEYDANIMIZI YENİDEN CANLANDIRIYORUZ”

45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı yeniden canlandırıyoruz. Ankara’da da ilk toplu konut projesi Saraçoğlu Mahallesi’ni yeniden düzenliyoruz. CHP’ye bir sorun ‘Siz ne yaptınız?’ diye. 2023’te milletimizin desteğini tekrar alarak Türkiye Yüzyılı’nın inşasını sürdüreceğiz.”

BAKAN KURUM: PROJEYE YAKLAŞIK 8 MİLYON BAŞVURU YAPILDI

Törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bundan 40 gün önce, millete yüz binlerce yeni konut ve iş yerinin müjdesini verdiğini hatırlatarak, “İlk Evim, İlk İşyerim Projemiz kapsamında 17 ilimizde aynı anda tam 5 bin 615 yuvamızın temellerini atmanın mutluluğunu, gururunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Kurum, projeye 8 milyona yakın başvurunun yapıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin yeniden ayağa kalktığını belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği, 20 yılda, TOKİ’mizle tam 1 milyon 170 bin konut yaptık, 30 bine yakın sosyal donatılarıyla, okullarıyla, camileriyle inşaatlarımızı yaptık ve aziz milletimizin hizmetine sunduk. Şimdi daha büyük bir adımla, Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Hiçbir şey üretmeyip, biz projeyi yaparken her şeye ‘hayır’ diyen o zihniyet yine ortaya çıktı ve hep bir ağızdan ‘Yapamazsınız’ dediler. Yapıyor muyuz? Bugün, 17 ilde temellerimizi, müjdemizden 40 gün sonra atıyor muyuz? ‘Kaynağınız ne?’ diye sordular. Biz, ‘Kaynak Türkiye, kaynak milletimiz. Yeni yapacağımız yüzbinlerce yuvanın teminatı da garantisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedik.”

“ANKARA’DA 18 BİN 300 YENİ KONUT DAHA YAPACAĞIZ”

Bu milletin gücüne inanmayanların Ankara’nın büyük dönüşümüne ve millete sunulan 91 bin yeni konuta bakması gerektiğini söyleyen Kurum, “‘Ankara’da suyu ucuz vereceğiz’ deyip zam şampiyonu yapanlar, sel olduğunda ortalıkta gözükmeyenler, Haymana’da, Bala’da, Kalecik’te yaptığımız altyapı eserlerine baksınlar. Ankara’nın tüm ilçelerine kazandırdığımız 23 millet bahçesine baksınlar” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’da Ayaş’tan Bala’ya, Etimesgut’tan Haymana’ya, Mamak’tan Sincan’a 14 ilçede 18 bin 300 yeni konut daha yapacaklarını ve 36 bin konutluk arsayı da hizmete sunacaklarını bildirdi.

Kurum, “İşte bugün burada atacağımız temeller sizin eseriniz, 250 bin konut sizin hedefiniz, 1 milyon konut amaçlı arsa sizin projeniz, 10 bin iş yerimiz sizin hamleniz” dedi.

PROJENİN AYRINTILARI

Konutlar, yatay mimari esas alınarak inşa edilecek. Binalar, en fazla 4 veya 5 katlı olabilecek.

2+1 konutlar 608 bin TL, 3+1 konutlar ise 850 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

Proje kapsamında hak sahipleri bu miktarı 240 ay vadede ödeyebilecek.

31 Ekim tarihine kadar Sosyal Konut Projesi için başvuru yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir