Cinsel hastalık kafatasını deldi: 500 yıl önce ölen kadın yeniden canlandırıldı

Yeni bir araştırma, 500 yıl önce İzlanda’da yaşayan bir kadının şiddetli bir frengi hastalığına yakalandığını ortaya çıkardı. Cinsel yolla bulaşan hastalık günümüzde antibiyotiklerle tedavi edilebilirken,16. yüzyılda çoğunlukla ölümle sonuçlanıyordu. Araştırmacılar, kadının ölmeden önce nasıl göründüğünü ortaya çıkardı.

İzlandalı bilim insanları 1500’lü yıllarda frengiden ölen bir kadının yüzünü yeniden yapılandırdı. Kadının yüzünde hastalıktan kaynaklı bir çok yara ve kafatasında bir delik olduğu görüldü.

Cinsel hastalık kafatasını deldi: 500 yıl önce ölen kadın yeniden canlandırıldı - 2

Bakteriyel bir enfeksiyon olan frenginin  son aşamasındaki genellikle kafatasında bir erozyon oluşuyor. Araştırmacılara göre kadın hastalığın en şiddetli halini yaşadı.

Cinsel hastalık kafatasını deldi: 500 yıl önce ölen kadın yeniden canlandırıldı - 3

 

Bununla birlikte kadının kafatası,  İzlanda’daki Fljótsdalur vadisinde, 2002 ile 2012 yılları arasında yapılan bir arkeolojik kazı ile ortaya çıkarılan 16. yüzyıldan kalma bir manastırın kalıntılarının bulunduğu eski bir çiftlikte bulundu. Kafatasının şu anda  İzlanda Ulusal Müzesi’nde bulunduğu belirtildi. Ayrıca ismi bilinmeyen kadının öldüğünde 25 ila 30 yaşları arasında olduğu aktarıldı.

Cinsel hastalık kafatasını deldi: 500 yıl önce ölen kadın yeniden canlandırıldı - 4

Northern Heritage Network tarafından yapılan kafatasının analizi, frenginin yanı sıra kadının artrit ve diş minesi hipoplazisi gibi bir eklem hastalığından muzdarip olduğunu gösterdi. Diş minesi hipoplazisi diş yüzeyinde oluklara neden olan ince veya eksik diş minesi olarak kendini gösteriyor ve nedenin yetersiz beslenme olduğu düşünülüyor.  Diğer taraftan, 16 yüzyılda Avrupa’da bulaşıcı cinsel hastalıkların tedavisinde Çin kökü adlı verilen bir bitki kullanıyordu. Doktorlar, bitkiyi ağızdan verilen bir ilaç olarak kullanırken, yaraları cıva ile ovuşturuyorlardı.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir