Çin’de yangın faciası ülkeyi karıştırdı

Çin’in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de Perşembe akşamı meydana gelen yangın faciası yeni bir protesto dalgasını tetikledi. 10 kişinin öldüğü yangına karantina tedbirlerinin yol açtığı iddiası ülkeyi karıştırdı. Şangay’dan, Pekin’den, Urumçi’den protesto haberleri geldi. Ankara da Pekin’den, yangının nedenleri hakkında izahat istedi.

Başkent Pekin’den, ülkenin en kalabalık kenti Şangay’dan, Sincan Uygur Özerk bölgesinden protesto haberleri geliyor.
Protestocular, Pekin’in coronavirüse karşı katı karantina tedbirlerini protesto ediyor.

Çin'de yangın faciası ülkeyi karıştırdı - 2 Ülkenin batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de çıkan yangın yeni bir protesto dalgası başlattı.
Perşembe akşamı yüksek katlı bir apartmanda meydana gelen faciada 10 kişi yaşamını yitirdi.

 

Çin'de yangın faciası ülkeyi karıştırdı - 3

Protestocular can kaybından, “sıfır vaka” politikasını ve karantinayı sorumlu tutuyor.

Çin'de yangın faciası ülkeyi karıştırdı - 4

Binada yaşayanların karantina nedeniyle dışarı çıkamadığı, itfaiyenin de bariylerler nedeniyle olay yerine ulaşmakta güçlük çektiği iddia ediliyor.

Çin’in en kalabalık kenti Şangay’da, anma töreni olarak başlayan eylem protesto gösterisine dönüştü. Protestocuların ellerinde boş beyaz kağıtlar tuttuğu görülüyor. “Beyaz kağıt” sansüre karşı protestoyu simgeliyor.
Çin'de yangın faciası ülkeyi karıştırdı - 7
Göstericiler polise, “Beni üzerinde hiçbir şey yazmayan kağıt tuttuğum için mi gözaltına alacaksın” mesajı veriyor. Şangaylı protestocular, ülke çapında karantinanın kaldırılması için slogan attı. Ancak göstericiler arasında Çin Komünist Partisi’nin ve Şi’nin iktidarına son verilmesini isteyenler de vardı. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin 4 milyon nüfuslu başkenti Urumçi’de bazı kişilerin 100 gündür karantinada tutulduğu iddia ediliyor. Hiç coronavirüs vakası olmayan yerlere karantina kararı aldığı da iddialar arasında.
-Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir