Çin lideri Cinping’den Covid-19 protestoları yorumu

Çin hükümeti, ülkede sıkı Covid-19 kısıtlamalarının protesto edilmesinin ardından geri adım atarak, tedbirleri gevşetme ve özellikle yaşlı nüfusu aşılamayı hızlandırma kararı aldı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in protestoları “tedbirlerden bunalan üniversite öğrencileri ile ergenlerin tepkisi” olarak gördüğü ileri sürüldü.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in çarşamba günü Pekin’i ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede ülkedeki Covid-19 protestoları da gündeme geldi. Michel’in heyetindeki bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, Çin liderinin, protestocuların çoğunlukla üniversite öğrencileri olduğunu, son 3 yıldır devam eden pandemi koşullarından duydukları sıkıntıyı dile getirdiklerini söylediğini aktardı.

Michel’in görüşmede aşılamanın yaygınlaştırılması tavsiyesinde bulunduğunu ve hükümetin uyguladığı tedbirleri gündeme getirdiğini belirten yetkili, şunları kaydetti: “Devlet Başkanı, protestoların neden meydana geldiğini açıklarken, üç yıldır uygulanan tedbirlerin sorun haline geldiğini çünkü insanların artık bunaldığını, protestocuların çoğunlukla üniversite öğrencisi ve ergenlik çağında gençler olduğunu ifade etti. Yetkiliye göre Şi, yaklaşık 3 saat süren görüşmede ayrıca, Omicron’un ülkedeki salgında hakim varyant hale geldiğini ve Delta’ya göre çok daha az ölümcül olduğunu dile getirdi. Heyetteki bir diğer yetkili ise, Şi’nin aşılama oranının yaşlı nüfusta düşük olmasını sorun olarak gördüğünü ve kitlesel aşılama kampanyasına hız verileceğini vurguladığını bildirdi.

Şi’nin sözleri, Çin’in tedbirleri gevşetmeye hazırlandığının işareti olarak yorumlandı.

Çin lideri Cinping'den Covid-19 protestoları yorumu - 1

Çin’de geçen hafta Urumçi’de karantinada olduğu iddia edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardında ülke genelinde çok sayıda şehirde Covid-19 tedbirlerine karşı protestolar düzenlenmişti.

Protestolarda tedbirlere tepkinin yanı sıra hak ve özgürlük talepleri de dile getirilmiş, bazı gösterilerde Şi’nin istifasını talep eden sloganlar da atılmıştı.

Çin hükümeti, şu ana dek resmi açıklamalarda protestoların varlığını reddetmişti.

Çin lideri Cinping'den Covid-19 protestoları yorumu - 2

-Anadolu Ajansı

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir