CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun zam tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik terör iltisaklı teftişe grup kürsüsünden tepki gösterdi. İddiaların doğru olmadığını savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yönelik müfettiş görevlendirilmesinin ardından iktidara tepki gösterdi; “O kadar öfke duyuyorlar ki belediye başkanlarımızın çalışmalarını hazmedemiyorlar, onlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar, her türlü iftirayı atabiliyorlar. Bu haksızlığı adaletsizliği yapanların inançları bizim inancımıza benzemiyor” dedi.

İBB’nin hazırladığı ancak İçişleri Bakanlığı tarafından alınan “yolsuzluk” dosyalarını da hatırlatan CHP lideri, “AKP’ye ve MHP’ye geçmişte oy veren kardeşlerime seslenmek isterim ne oldu bu dosya? Niye savcılar hâkimler üzerine gitmiyor? Yoksuzluk dosyalarını tam yakalıyorlar İçişleri Bakanı diyor ki bize vereceksin. Niye araştırmıyorsun kardeşim? Kapatıyorlar dosyaları, o dosyalar kapanmayacak, kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu iktidara, “Sizin feriştahınız da gelse bizim belediye başkanlarına bir şey yapmaz. Sizin değeriniz bizim belediye başkanlarımızın tırnağı kadar bile değil” diye seslendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kur koruma TL mevduatı uygulamasını açıklamasıyla dolar kurundaki ani düşüşün yaşandığı 20 Aralık’a dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunu gerçekleşti” dedi. “Bu soygunun bütün ayrıntılarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Grup başkanvekillerimiz bir önerge verdi bugün. Bu önergeye kim hayır diyorsa o yolsuzluğun ortağıdır” diyen CHP lideri, bütün vatandaşları Meclis TV’yi izlemeye davet etti.

Sözlerinin devamında Erdoğan’ı sert sözlerle eleştiren Kılıçdaroğlu, “Fahiş fiyata ortam hazırlayan, faiz zammı yapan Erdoğan! Fahiş fiyatlarla mücadele edeceğim deyip halka yalan söyleyen kim? O da Erdoğan! Fahiş fiyatın bilinen tek aktörü vardır, ağzından çıkanı Resmî Gazete’de görürüz, onun adı da Recep Tayyip Erdoğan’dır! TC tarihinde tefecilere faizlere en büyük hizmeti yapan kişi Saray’da oturan zattır, adı da Erdoğan’dır!” ifadelerini kullandı.

Limanları işletme hakkının 49 yıla çıkarılmasını öngören teklif üzerinden TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a da değinen Kılıçdaroğlu, “TBMM’yi bir avuç insanın yolsuzluğuna malzeme edemezsin. O kanun tasarı teklifini geri çek. TBMM böyle bir ayıbı kaldıramaz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Yav Katarlılara vermediğiniz yer kalmadı. Şimdi kalkıp memleketi ‘Katar Katar’ satarsınız ortalığa çıkıp ben milliyetçiyim diye gezersiniz. Nasıl ülkücülük bu!” sözlerini kaydetti.

BAHÇELİ’YE TEPKİ

Bahçeli’ye de sesleniyorum, senin milliyetçiyim diye ortalarda gezmenden hoşlanmıyorum. Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez.

Katarlılara neler verdiniz. Vermediğiniz yer kalmadı. Memleketi Katar Katar satarsınız, ortalığa çıkıp ben milliyetçiyim diye gezersiniz. Beşli çete de var bunun içinde. Türkiye’nin bütün mal varlıkları peşkeş çekiliyor, ama kendisine milliyetçi, ülkücü diyenler sözde biz buna karşıyız diyor, tam tersine destek veriyorlar.Katar aşkının topluma maaliyeti nedir, araştırmak lazım.

Arazileri, limanları verdin. Dünya ticaretinin yüzdeni 80’i limanlarla yapılır. Limanların bir özelliği daha var. Uyuşturucular buradan geliyor. Türkiye’nin çok sayıda genci uyuşturucu batağında. Bundan haberleri var mı. Devleti yönetmeyi değil, soymayı amaçlamışlar.

Bir soru daha var, faizler gerçekten düştü mü? Merkez Bankası’nın politika faizi düştü doğru. Peki diğer faizler? Devletin beş yıllık borçlanma faizi… Eylülden bu yana yükseldi. Ticari kredi faizleri yüzde 21’den yüzde 23’e çıktı. Nas var diyip, dini siyasete alet edip, arka kapıdan Hazine’yi soyup faizcilere ve tefecilere hizmet ediyorlar. Faizcilere, tefecilere hizmet veren Saray’da oturan zattır, adı da Erdoğan’dır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.