CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’na verilen hapis cezasını değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili konuştu. Milli iradeye darbe yapıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, 16 milyon İstanbullu’nun hakkının gasp edildiğini savundu. Kılıçdaroğlu, duruşma günü neden Almanya’da olduğunu da anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Halk TV yayınına katılan Kılıçdaroğlu, “Kararın onanacağı şeklinde bir düşünceye sahip değilim. Bu ülkenin namuslu hakimleri, savcıları var. Bu adaletsizliğe ‘dur’ diyeceklerdir. Vicdan sahibi olan her yargıç, bunun ne kadar haksız bir uygulama olduğunu fark eder” dedi ve ‘kararın altı liderin daha sıkı sıkıya, kol kola, omuz omuza yürümeleri için ivme kazandıracağını’ belirtti.

ADAYLIK SÜRECİNİ ETKİLER Mİ?

“Dün meydana gelen gelişme adaylık belirme sürecini etkiler mi?” sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Etkilemez. Biz öteden beri attığımız her adımı belli bir kararlılıkla ve bilgi birikimi şeklinde ilerlediğini biliyoruz” dedi.

İmamoğlu’na verilen hapis cezasıyla İstanbul’un hakkına gasp ettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, ”Ne oy verirseniz verin, ‘Ben yargıç kararıyla siyasi yasaklı hale getiririm’ diyor. Beraat çıkacağını düşünüyordum. Kararının onanacağını düşünmüyorum. Bu ülkenin namuslu hakimler var. Adaletsizliğe dur diyecekler” diyerek karara ilişkin değerlendirmede bulundu.

”BERAAT ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORDUM”

Kılıçdaroğlu’na yöneltilen bir diğer soru da ”Karar günü niye Almanya’ya gittiniz” oldu.

CHP Genel Başkanı davanın böyle sonuçlanmasını beklemediğini belirterek soruya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

”Yargıcın tutanaklara geçen ‘Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir’ ifadesi var. Bunun üzerine beraat beklersiniz. Karar açıklanırsa beraat ya da ertelenir diye bekliyordum. Ertelense bile beraat çıkacağını düşünüyordum. Benim İngiltere’ye, ABD’ye, Almanya’ya gidişim Türkiye’nin hızla büyümesi, kalkınmasıdır. Bu gezileri yaparken telefon açıp ‘Ben geliyorum, hazır mısınız?’ değil. Uluslararası ilişkilerde belli bir zaman dilimi var. Belli bir zaman dilimi içinde randevular alınır. Bizde Almanya’ya bu çerçeve içinde gittik”

Davaya bakıldığında beraat edilmesi gereken raporların olduğunu da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, ”Beraat bekliyorduk. Üzülerek ifade edeyim yaptığımız görüşmeleri kesmek zorunda kaldım. Tarifeli bir uçak o saatte yoktu, hemen bir özel uçak ayarladık. Arkadaşlarımla beraber Türkiye’ye döndüm” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na verilen hapis cezasını değerlendirdi - 1

 

Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada karar dün açıklanmıştı.

Mahkeme hakimi, sanığın “hakaret” suçunu “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı (YSK üyeleri)” işlediğini belirterek, bu nedenle İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesine karar vermişti.

Bu kararın ardından Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya ziyaretini yarıda bırakarak özel uçakla Türkiye’ye dönmüştü.

 

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir