ÇAKÜ Gönüllü İtfaiyecililer Yetiştirmeye Başlıyor

Ülkemizde ve Dünya’da son dönemlerde yaşanan olaylar ve yangınlar nedeniyle maddi ve insani kayıplar yaşamaktadır. Bu kayıpları en aza indirmek için Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı tarafından ” Gönüllü İtfaiyecilik Eğitimi” verme çalışmalarına başlanıldı.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi ve Yangın Söndürme Uzmanı Murat Ercan şu açıklamalarda bulundu :

Halkımızın yardım konularındaki duyarlılığı kuşkusuz gurur verici bir olgu. Ancak bilinçsiz yapılan her müdahale, ilk yardım örneğinde olduğu gibi kaza/yaralanma veya diğer zarar verici olguları da yanında getirmektedir. Yangın ile mücadelenin ilk dakikalarında, hızlı ve etkin müdahalenin önemini temel prensip alarak, taslak çalışmamızı başlatmış bulunmaktayız. İtfaiyecilik mesleğinin kamuoyuna tanıtılması ve benimsetilmesi, yangın ve afetlere müdahale için eğitilmiş gönüllü insanlar oluşturulması ve halkımızın konuya ilgisinin arttırılması amacıyla gönüllü itfaiyeci teşkilatı oluşturulması çalışmaları sürdürülmektedir. Gönüllü itfaiyeciler, olağanüstü yangın ve afet hallerinde görevli itfaiye personelinin yetersiz kaldığı durumlarda, itfaiye teşkilatına destek amacıyla yetiştirilmektedir. Dünyada tüm gelişmiş ülkelerde gönüllü itfaiyeciler profesyonel itfaiyecilere destek vermektedir.  Bu program kapsamında, olası bir yangına destek verirken veya ilk müdahaleyi yaparken gerekli bilgi birikimine ve yeterli güvenlik donanımına sahip ekiplerin oluşturulması hedeflenmiştir. Buna ek olarak bu proje ile, itfaiye teşkilatlarının olmadığı veya yetersiz kaldığı yerlerde de kamu yönetiminin maddi yükünü azaltılmaya çalışılacaktır. Gönüllü itfaiyecilerin bulundukları veya sorumlu oldukları alanlarda, eğitimli kişilerin “müdahale kılavuzları” olarak ayrı bir misyon üstlenmesi de ayrıca hedeflenmektedir. 3163 Sayılı Sivil Savunma Kanunu kapsamında belirtildiği üzere, halkı mülki sınırlar içerisinde barış döneminde afet müdahalesine (yangın, deprem, sel gibi) hazırlamak misyonunu üstlenmek; afet bilincini sağlamak; yangın anında etkin müdahalenin gerçekleşmesi ve bu müdahaleyi yaparken de kişilere kendi can güvenliğini nasıl sağlayacağının öğretilmesi, projenin temel esasları içerisinde düşünülmüştür.  Bu kapsamda, Çankırı Karatekin Üniversite olarak “gönüllü itfaiyeci” kavramını oluşturup gerekli eğitim programlarının düzenlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla ilk toplantımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çankırı Valiliği, Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü, Çankırı İl Jandarma Komutanlığı, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi İtfaiyesi ve Karayolları Çankırı Şube Müdürlüğü’nden uzman katılımcıların yer aldığı toplantıda “gönüllü itfaiyecilik” eğitimleri konusunda neler yapılabileceği ele alınmış ve eğitimlerin gerçekletirilmesi için gerekli girişimlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Eğitim altyapısının oluşturulması için çalışmalarımız halen devam etmektedir. Bu konuda bize destek veren ve çalışmalarımıza katkı sunan başta Rektörümüz, Yüksekokul Müdürümüz ve diğer yöneticilerimize teşekkür ederiz” .

 

Utku ÖZDEMİR – Yaren Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.