Brüksel’de kritik NATO zirvesi! Liderler zirve öncesi aile fotoğrafı çektirdi

NATO liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının birinci ayında, bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Devlet başkanları zirvede, Rusya Devlet Başkan Putin’in Ukrayna’yı saldırılarının sonuçlarını ele alacak, Çin’in bu krizdeki rolünü tartışacak ve NATO’nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendirmek için izlemesi gereken adımlara karar verecekler. Fotoğraf çekimi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın el sıkıştığı anlar kameralara yansıdı.

Kritik NATO Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında başlıyor. Brüksel’deki Olağanüstü Liderler Zirvesi ‘ne katılan 30 ülkenin liderleri, zirve öncesi aile fotoğrafı çekimi için bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın da fotoğraf çekimi öncesinde el sıkıştığı anlar kameralara yansıdı.

YENİ KARARLAR ALINACAK

Zirve öncesi açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının sonuçlarını ele alınacağını, Çin’in bu krizdeki rolünün tartışılacağını ve NATO’nun savunmasını güçlendirmek için atacağı adımlar hakkında yeni kararlar alınacağını belirtti.

Stoltenberg, zirvede alınacak kararlar arasında Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da 4 yeni NATO savaş grubu ilan edilmesi, NATO’nun tüm kara, deniz, hava ve uzay alanlarında duruşunu güçlendirmesi, Ukrayna’ya ek destek sağlanması ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle risk altındaki müttefik ülkelere desteğin artırılması kararlarının bulunduğunu ifade etti.

MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Zirveye katılmak için Brüksel’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Karargahı’na geçti. Erdoğan, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Liderler görüşme öncesi kameralara böyle poz verdi.

BRÜKSEL’DE KRİTİK ÜÇ ZİRVE

NATO ve Avrupa Birliği’nin merkezi konumundaki Belçika’nın başkenti Brüksel bugün üç zirveye birden ev sahipliği yapacak. NATO liderleri, olağanüstü nitelikli zirvede bir araya gelirken AB liderleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın da bir bölümüne katılacağı iki günlük bir Zirve için Brüksel’de olacaklar. Dönem Başkanı Almanya’nın inisiyatifiyle G7 ülkelerinin liderleri de toplanacak. Her üç toplantıda da Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili önemli ve çok boyutlu kararlar alınacak.

ZELENSKİ’NİN NATO’DAN TALEBİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise, bugünkü zirve öncesinde dün  Rusya’nın ateşkes koşulları arasında yer alan NATO üyeliği için önemli bir açıklama yapmıştı.  Zelenski, Rus askerlerinin geri çekilmesi, ateşkes sağlanması ve Ukrayna’nın güvenliğinin garanti edilmesi koşuluyla ülkesinin NATO üyeliğinden vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi.

LAVROV: RUSYA İLE NATO ARASINDA DİREKT ÇATIŞMAYA YOK AÇAR

Diğer taraftan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov düm yaptığı açıklamada NATO’nun Ukrayna’ya yardımlarının sonucu olacağını söylemişti. Lavrov, “Ukrayna’yla müzakereler zor, Kiev sürekli pozisyonunu değiştiriyor” derken, “Ukrayna’ya barış gücü göndermek Rusya ve NATO arasında direkt çatışmaya yol açabilir” diye konuşmuştu.

İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: YAPTIRIMLAR NE KADAR SERT OLURSA PUTİN O KADAR HIZLI VAZGEÇER

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, liderlerin Ukrayna halkı için neler yapılabileceğini ele almak üzere bir araya geldiğini belirterek şunları söyledi :
“Bu işi olabildiğince çabuk halletmek için birlikte çalışmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptırımlarımız ne kadar sert olursa, Putin rejimi etrafındaki ekonomik baskımız ne kadar sert olursa, Ukraynalılara daha hızlı yardım etmek için ne kadar çok şey yapabilirsek bu iş o kadar hızlı bitebilir.”

 

 

– Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir