BM Genel Sekreteri Guterres İstanbul’da

Bakan Akar, 1 Ağustos’tan bu yana 51 geminin tahıl sevkiyatı için yola çıktığını belirterek toplamda “656 bin 349 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi” dedi. Guterres, benzer bir işbirliğinin Rus gübresi için düzenlenmesi gerektiğine değindi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Müşterek Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etmek için İstanbul’a geldi.

Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın kontrolünü sağlamak için kurulan merkeze ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar sürece ilişkin bilgi verdi.

Bakan Akar’ın açıklamalarından satır başları; 1 Ağustos’tan bu yana 51 gemi tahıl sevkiyatı için yola çıktı. Şu ana kadar Ukrayna limanlarından toplam 656 bin 349 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.

Fiyatların aşağı çekilmesine önemli katkılar sağlayacak. Merkezimiz faaliyetlerini başarıyla yerine getirdi.

Bakan Akar, tahıl sevkiyatının diğer konulardaki ürün ve hizmetlere vesile olmasını temenni ettiklerini söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres de konuşma gerçekleştirdi. Guterres konuşmasına tahıl sevkiyatı konusundaki çabaları nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti.

Guterres’in açıklamalarından satır başları;

Dün Odessa’daydım, orada bir gemiye tahıl yüklenmesini izledim ve çok etkilendim. Bu ürünler ihtiyacı olan insanlara gidecek. Küresel piyasalara Rus ürünlerinin de götürülmesi gerekiyor. 2022’de gübre olmazsa 2023’te gıda olmaz. Şu anda çok uzun bir sürecin başındayız.

Ben daha önce gübreye ve tahıla ambargo uygulamayın diye AB ve ABD’ye söyledim.

BM Genel Sektereti Guterres, tahıl anlaşmasının yapılabileceklerin potansiyelini ortaya çıkaracağını ifade etti.

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir