Bartın’da ‘tılsımlı nesne’ bulundu

Amastris Antik Kenti kurtarma kazıları sırasında üzerinde kazıma çizgiler yer alan piramit biçimli taş bulundu. Nesnenin üzerinde tılsımlı olduğuna inanılan sözlerin yer aldığı sanılıyor.

Bartın’daki Amastris Antik Kenti kurtarma kazılarında üzerinde kazıma çizgiler yer alan piramit biçimli tılsımlı olduğuna inanılan taş bir nesne bulundu.

Volkanik bir taştan yapılan nesnenin M.S. 2. yüzyıla ait olduğu tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, eserin Anadolu’daki kazılarda Roma yapısında bulunmuş tek örnek olduğunu söyledi.

Çam, “Eserimizin taban kısmında bir figür yer almakta. Kazıma çizgilerle betimlenmiş olan Mısır dininden tanıdığımız tanrı BES’in biçimlendiğini, betimlendiğini görüyoruz” dedi.Eserin üst kısmında Hiyeroglif ile yazılmış tılsımlı sözler yer aldığını belirten Çam, “Bir nevi tılsımlı nesne olarak döneminde bir kişinin üzerinde taşıdığı, kötülüklerden, hastalıklardan korunmak, hangi anlamda korumasını istiyorsa o şekilde üzerinde taşıdığı tılsım bir nesne olarak tanımlayabiliriz” diye konuştu.

“Böyle bir amuletin (muska) böyle bir yapıda tespit edilmesi bizim için oldukça önemliydi. O yüzden bundan sonraki çalışmalarımızda da bu mührün orijinalinde hangi anlamı taşıdığını ve üzerinde taşıyan kişinin bir rahip mi, din görevlisi mi, sağlık ya da güvenlik amacıyla mı bunu taşıdığını belki de bir lejyonda görevli askerin Doğu seyahatleri sırasında ya da Doğudaki görevi sırasında belki de bulup buraya getirip getirmediği konusundaki ortaya çıkan soru işaretlerini aydınlatmak için elimizden geleni yapacağız.”

‘Tılsımlı nesne’ önümüzdeki günlerde Amasra Müzesi’nde sergilenecek.

NTV haber

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir