Bakanlıktan yumurta fiyatında artış şikayetlerine inceleme

Ticaret Bakanlığı, temel gıda ürünlerinde KDV’yi yüzde 8’den 1’e indiren düzenlemenin hemen öncesinde bazı firmaların yumurta satış fiyatında artışa gittiği şikayetlerinin ardından müfettiş görevlendirildiği ve üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde inceleme yapılacağı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 13.2.2022 tarihli ve 31749 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile toptan-perakende ayrımı kaldırılarak tüm gıda teslimlerinde (ÖTV’ye tabi ürünlerden indirimli oranda KDV uygulananlar hariç) KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmiştir.

Öte yandan, söz konusu düzenlemenin hemen öncesinde bazı firmalarca yumurta satış fiyatlarında artışa gidilerek KDV indiriminin vatandaşlara olumlu etkisini ortadan kaldırmak maksadıyla kötü niyetli eylemlerde bulunulduğuna ilişkin şikâyetler kamuoyuna yansımıştır.

Bu itibarla, söz konusu
iddianın üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde incelenmesi ve varsa kötü niyetli uygulamaların tespit edilerek cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlığımız Müfettişleri görevlendirilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir