Bakan Akar: Rus limanınlarındaki gemiler en kısa zamanda Türkiye’ye gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus limanlarındaki Türk gemilerinin en kısa zamanda Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Akar, “En kısa zamanda olumlu gelişmeler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Ticaret gemilerinin güvenliğini Rusya tarafı sağlayacak” açıklaması yaptı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşen Akar, görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, “Yapıcı bir görüşme yaptık. Birinci önceliğimiz ateşkesin ve istikrarın sağlanması” dedi.

“Türkiye olarak Ukrayna’da iki uçağımız var” diyen Akar bunların güvenliği üzerine de konuştuklarını söyledi. Akar, “Bilindiği üzere orada gemilerimiz var, onların da Türkiye’ye gönderilmesini ele aldık. Ticaret gemilerinin gelmesi konusunda gerekli güvenliği Rusya tarafı sağlayacak” açıklamasında bulundu.

BAKAN AKAR, RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Ukrayna bağlamındaki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Bakan Akar tarafından Rusya – Ukrayna arasındaki müzakerelerin barışın tesisine, istikrarın sağlanmasına ve insani durumun iyileşmesine önemli katkı sağlayacağı ve böylece kalıcı çözümün mümkün olabileceği ifade edildi” denilmişti. Bakanlık, açıklamasında ” Mevcut durum nedeniyle Rus limanlarında bekleyen ticari gemilerin Türkiye’ye emniyetle gelmesi için destek beklentimiz ifade edildi” satırlarına yer verilmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.