Bafa Gölü 261 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Bafa Gölü 261 kuş türüne ev sahipliği yapıyor - 1 Milattan sonra 3. yüzyıla kadar Ege Denizi’nin bir koyu olan, Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonların birikmesiyle göle dönüşen Bafa, aralarında nesli tükenmekte olan kuşların da bulunduğu 261 kuş, 19 memeli ve 22 sürüngen türüne ev sahipliği yapıyor. Muğla ile Aydın sınırlarında yer alan ve “Latmos” olarak bilinen 8 bin yıllık kaya resimlerinin bulunduğu Beşparmak Dağı’nın gölgesinde ziyaretçilerine eşsiz bir manzara keyfi sunan göl, balıkçılığın da önemli merkezlerinden.
Ege Bölgesi’nin en büyük tatlı su göllerinden Bafa Gölü’nde, kuşlar için önemli barınma yerlerinden İkizce Ada ve Kuyulu Ada bulunuyor. Gölün kıyısında ise çok sayıda arkeolojik yerleşim alanı yer alıyor. Bafa Gölü 261 kuş türüne ev sahipliği yapıyor - 3

 

Muğla Valisi Orhan Tavlı, önemli bir doğa alanı konumundaki Bafa Gölü’nün aynı zamanda tabiat parkı olduğunu söyledi.

Bölgenin arkeolojik ve doğal sitlerle koruma altında olduğunu belirten Tavlı, gölün kenarındaki Heraklia Antik Kenti’nde iki yıldır kazı çalışması yürütüldüğünü ve ziyaretçilerin bu alanları gezdiğini kaydetti. Bafa Gölü 261 kuş türüne ev sahipliği yapıyor - 4 Bafa’da çok zengin bir ekosistemin bulunduğunu anlatan Tavlı, “Bölge aynı zamanda göçmen kuşlar için bir sulak alan. Gölde 261 kuş türü tespit edildi. Bafa Gölü ve çevresi su kuşları için önemli üreme ve kışlama alanı. Kışın on binlerce sakar meke kışlıyor. Bölge aynı zamanda tepeli pelikanlar açısından da önemli bir kışlama alanı” dedi.

 

Bafa Gölü 261 kuş türüne ev sahipliği yapıyor - 5

 

 

-Anadolu Ajansı

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir