Asgari ücrette takvim belli oldu: 2023 Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak?

Asgari ücret zammı için heyecanlı bekleyiş sürerken tespit komisyonun toplanacağı tarihler belli oldu. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri öncesi açıklamalarda bulundu. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı, yeni yıl öncesinde belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 toplantının ardından asgari ücrette yeni tutarı belirleyecek.

 

Asgari ücret zamı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları için takvim belirlendi.

Asgari ücret için zam pazarlığı, yeni haftada başlıyor. Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Komisyonda işveren kesimi adına TİSK, İşçi kesimi adına da TÜRK-İŞ ve kamuyu temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları masada olacak.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını 7 Aralık , ikinci toplantıyı 14 Aralık’ta yapacak.

Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak.

Asgari ücret zammının aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

Asgari ücretle ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol açıklamada bulundu.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay kırmızı çizgilerinin 7 bin 785 lira olduğunu söyledi. Atalay bunun altındaki bir teklifi kabul etmeyeceklerini belirtti. İşveren kesimini temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise hem işletmeleri koruyan hem de işçilerin razı olduğu bir rakamı istediklerini söyledi.

İşte asgari ücretle ilgili tarafların son açıklamaları…

TRT Haber’de katıldığı programda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi.

“Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” dedi.

Gıda fiyatlarında yaşanan artışın işçiler üzerindeki olumsuz etkisine de değinen Atalay, “Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısının ise 14 Aralık’ta yapılacağını açıklayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret öyle bir noktaya geldi ki 4 aydır herkes konuşuyor. Bugün uygulama şubatın 1’inde olacak, arada yine 2 ay var. Biz asgari ücreti konuşuyoruz. Maalesef 4 ay evvel konuşulmaya başladı. Konuşulduğu zaman bu milletin cebine para falan girmiyor. Bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa ben burada konuşuyorum. Geçmişte aralık ayının sonunda belli oluyordu. Geçen sene biraz öne alındı. Bir an evvel bu rakam belli olsun da, kamuoyu sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor, bu mesele bitsin.” dedi.

Asgari ücrette takvim belli oldu: 2023 Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 7

 

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir