Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak?

Asgari ücret zammı için heyecanlı bekleyiş sürerken tespit komisyonu ilk toplantısını bugün gerçekleştirecek. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı, yeni yıl öncesinde belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yapacağı 3 toplantının ardından asgari ücrette yeni tutarı belirleyecek.

Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bugün gerçekleştirilecek. Komisyonda işveren kesimi adına TİSK, İşçi kesimi adına da TÜRK-İŞ ve kamuyu temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları masada olacak.

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 2

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını bugün, ikinci toplantıyı 14 Aralık’ta yapacak.

Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak.

Asgari ücret zammının Aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

 

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 3

Asgari ücretle ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol açıklamada bulundu.

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 4

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, TİSK 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 düzeyinde olduğunu belirterek, “Biz asgari ücreti artırdığımız zaman, reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim” dedi.

İşte asgari ücretle ilgili tarafların son açıklamaları…

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 5

TRT Haber’de katıldığı programda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi.

“Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” dedi.

Gıda fiyatlarında yaşanan artışın işçiler üzerindeki olumsuz etkisine de değinen Atalay, “Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor” dedi.

 

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 6

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısının ise 14 Aralık’ta yapılacağını açıklayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret öyle bir noktaya geldi ki 4 aydır herkes konuşuyor. Bugün uygulama şubatın 1’inde olacak, arada yine 2 ay var. Biz asgari ücreti konuşuyoruz. Maalesef 4 ay evvel konuşulmaya başladı. Konuşulduğu zaman bu milletin cebine para falan girmiyor. Bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa ben burada konuşuyorum. Geçmişte aralık ayının sonunda belli oluyordu. Geçen sene biraz öne alındı. Bir an evvel bu rakam belli olsun da, kamuoyu sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor, bu mesele bitsin.” dedi.

Asgari ücret zammı 2023: Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak, tespit komisyonu ne zaman toplanacak? - 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir